Basın
Basında Limak
2014
Drogba’nın ülkesine 50 milyon $ yatıracak

Drogba’nın ülkesine 50 milyon $ yatıracak

Vatan / 06.08.2014
Limak Çimento, geçen yıl Galatasaray’da oynayan Drogba’nın ülkesi Fildişi Sahili’nde tesis kuracak. Limak, tesis için ortağı Afrikbat ile ilk etapta 50 milyon dolarlık yatırım yapacak

ÇİMENTO sektöründe global bir oyuncu olmayı hedefleyen Limak Çimento, yeni yatırımları için Afrika’yı seçti. Afrika pazarında önemli fırsat gören Limak Çimento, Fildişi Sahili’nde kuracağı yeni tesis için ortağı Afrikbat ile birlikte ilk etapta 50 milyon dolarlık yatırım yapacak. Limak Çimento Grubu’nun, Fildişi Sahili’nin önde gelen şirketlerinden Afrikbat ile birlikte Abidjan’da kuracağı 50 milyon dolarlık Çimento Öğütme ve Paketleme Tesisi’nin ortaklık sözleşmesi Ankara’da düzenlenen törenle imzalandı.

İleride büyütülecek
Limak Afrika SA, Abidjan şehir merkezi ile kent limanına 20 km mesafede bulunan, 120 bin metrekarelik bir alanda kurulacak. Yıllık 1 milyon ton çimento öğütme ve 1 milyon metreküp hazır beton üretim kapasitesine sahip olacak tesisin temeli Aralık 2014’te atılacak olup, 2015 yılı Ekim ayında da üretime başlaması öngörülüyor. İmza töreninde, global bir oyuncu olmak için ilk adımı attıklarını ifade eden Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ilerleyen dönemlerde "Blok Üretim Tesisi ve Prefabrik Ürünler Fabrikası" da inşa ederek tesisi büyütmeyi planladıklarını belirtti.

Özdemir, Fildişi Sahili’nden diğer Afrika ülkelerine de ihracat yapacaklarını sözlerine ekledi. Limak Afrika SA şirketi’nin kuruluşu nedeniyle Ankara’da düzenlenen imza törenine Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Afrikbat S.A. CEO’su Edoh Jean-Claude Ayanou ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti’nden bir heyet katıldı.