Basın
Basında Limak
2014
300 milyon $’a 2 fabrika kuracak

300 milyon $’a 2 fabrika kuracak

Vatan / 04.03.2014
Çimento, Ankara ve Kilis’te 300 milyon dolara 2 çimento fabrikası kurmayı LİMAK Çimento Grubu, Ankara ve Kilis’te 300 milyon dolar tutarında iki yeni çimento fabrikası kurmayı planlarken, devam etmekte olan 117.5 milyon euro tutarındaki kapasite artırımı yatırımlarıyla yıl sonunda pazarda ikinci sıraya yükselecek. Fabrikalar 2016’da tamamlanacak.

Klinkerde ikinci olacak
Limak Çimento Grubu CEO’su Gültekin Aksüyek, "Ankara’da Temelli bölgesine 5.000 ton/gün’lük yeni bir fabrika kuruyoruz. Bir diğer fabrikayı da Kilis’te kuracağız. O da Suriye sınırına 12 km mesafede olacak ve 5.000 ton/gün kapasiteye sahip olacak" dedi.

Türkiye dışında Afrika’da Fildişi Sahili ve henüz ismini açıklamadığı bir diğer Afrika ülkesinde yatırım için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Aksüyek, "Fildişi’nde yer seçimi yapıldı ama henüz nihai imza atılmadı. Fildişi’nde öğütme ve paketleme tesisi kuracağız. Bu yatırım 25 milyon dolara mal olacak. Diğer ülkedeki yatırımımız da 250 milyon dolara kadara çıkabilir" diye konuştu.

Ankara’da kuracakları yeni fabrika için ekipmanların seçildiği bilgisini de veren Aksüyek, "Yatırım değeri 150-160 milyon dolar civarında olacak. Kredi içinde, anahtar teslimi olarak görüşüyoruz. Kredi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Belki Türkiye’deki şu anki konjonktürden dolayı insanlar bu soruyu çok soruyor. Ama bize kredi vermek için şu anda iki finans kuruluşu çok istekli. Üçüncü firma da randevu istedi" dedi.

Limak Çimento Grubu bünyesinde 7 fabrika, 3 öğütme tesisi ve 16 beton santrali bulunduğunu kaydeden Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Bacaksız ise "Yıl sonunda klinker kapasitesi bakımından yıllık 8 milyon ton ile pazarda ikinci sıraya yükseleceğiz" dedi.

UYGUN FAİZLİ KREDİ KULLANACAĞIZ
ANKARA, Trakya ve Balıkesir fabrikalarında kapasite artırımı, iyileştirme ve enerji verimliliği projeleri için toplam 117.5 milyon euroluk yatırım yaptıklarını ifade eden Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, şunları anlattı: "Bu kapsamda KFW ile 39 milyon euroluk bir kredi paketi yaptık. Bir de Avrupa Yatırım Bankası’ndan 32 milyon euroluk bir kredi aldık. Geçen hafta bu kredinin 21 milyon dolarlık kısmı kasamıza girdi. KFW’nin vadesi 11 yıl. AYB’nin 8 yıl. Kalan kısmı ise özkaynak. Şirketin içinden yarattığımız nakitle de yatırımları destekliyoruz. KFW’dan da enerji verimliliği ve çevre iyileştirmeleri ekipmanlar aldık" dedi. Özdemir, yeni yapacakları fabrikalar için buldukların kredi faizlerinin de bu kredilerden daha da uygun olduğunu belirterek, "Orada da 3 yılı ödemesiz artı 10 yıl vadeli kredi kullanıyoruz. Bunlar için ECA’ler ile görüşüyoruz" dedi.