Basın
Basında Limak
2013
Uzay üssü görünümlü Ankara YHT Garı’nda inşaat başlıyor

Uzay üssü görünümlü Ankara YHT Garı’nda inşaat başlıyor

Akşam / 08.12.2013
Ankara YHT Garı’yla ilgili sözleşme imzalandı. Şimdi sıra yer tesliminde.
Bunun ardından inşaat başlayacak ve proje iki yıl içinde tamamlanacak.

Başkent Ankara’nın, ‘uzay üssü’ görünümlü Yüksek Hızlı Tren (YHT) Gar’ında ilk kazma vuruluyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile ihaleyi kazanan Limak-Kolin-Cengiz Ortak Girişim Grubu arasında sözleşme imzalandı. Demiryollarında yap-işlet-devret modelinin ilk kez uygulanacağı Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ihalesi 28 Ağustos 2012’de yapılmış ve ihalede tek teklifi 19 yıl 7 ay işletme süresiyle Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu vermişti. İşlemlerin ardından en kısa süre içerisinde konsorsiyoma yer teslimi yapılarak inşasına başlanacak. YHT Garı’nın yapımı 2 yılda tamamlanacak.

12 TREN YANAŞABİLECEK
Hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyoınel, 2’şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak.
• Ankara YHT Garı ile mevcut bulunan garın eş güdümlü olarak kullanılması planlanıyor.
• İki gar binasının yer altı ve yer üstünden bağlantısı sağlanacak.
• Ankaray’ın Maltepe istasyonundan yeni gar binasına yürüyen bantlı tünel yapılacak.

15 miyon yolcu taşıyacak
• Celal Bayar Bulvarı ile mevut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda toplam 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak,
• Garın iki katında 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında restoran ve kafeler olacak.
• Planlanan tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri olacak. Bir alt katta ise toplam 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak.