Basın
Basında Limak
2013
Stajyerden güvenliğe herkes sosyal işletme için kafa yordu

Stajyerden güvenliğe herkes sosyal işletme için kafa yordu

Akşam / 02.06.2013
Güvenlikten stajyere kadar tüm Limak çalışanları ilk kez düzenlenen ’Sosyal İşletme Fikir Yarışması’na katıldı. Bir ayda 50 proje geldi, 3 farklı sektörden 3 birinci seçildi, bir proje de mansiyon alma başarısını gösterdi...

Tüm dünyada giderek yükselen ’sosyal işletme’ modeli, artık Limak çatısı altında da hayat bulacak. Eski Devlet Bakanı Tayyibe Gülek, Nutroco Genel Müdürü ve Bu Gençlikte İş Var Programı’nın Koordinatörü Metin Akman ve Yapı Kredi Bankası eski Genel müdür Yardımcısı Mert Güvenen’le birlikte benim de jürisinde yer aldığım Limak Sosyal İşletme Fikir Yarışması geçtiğimiz hafta yapıldı.

HERKES ÇALIŞTI
GÜVENLİK görevlisinden stajyere kadar tüm Limak çalışanlarının katıldığı yarışmada ’sosyal işletme’ fikirleri kıyasıya yarıştı. Grup bünyesindeki çalışanlar ’daha iyi bir gelecek için’ 50 proje ortaya koydu. Bunların üçü Limak tarafından hayata geçirilecek. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, sosyal işletmelere neden ihtiyaç olduğu sorusuna "Toplumumuzda ve çevremizde olumlu değişikliklerin yapılabileceğini insanlara inandırmak, girişimci fikirlerle eğitim, çevre, sağlık, teknoloji gibi alanlarda toplumları tehdit eden sorunların çözümüne katkı sağlamak için sosyal işletmelere ihtiyacımız var" diye yanıt verdi. Özdemir, Akşam Ekonomi’nin sorularını yanıtladı...

Yarışma fikri nasıl doğdu?
Limak olarak bulunduğumuz coğrafyanın sosyal paydaş değerlerini yüksletmek isteriz. Bu yüzden bir yarışma düzenlemek istedik ve kurallarını ise Nobelli ekonomist Prof. Dr. Muhammed Yunus’un sosyal işletmelerle presiplerine dayandırdık.

Liderler bir araya geldi.
Katılımı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yarışmaya 50 proje katıldı, bazı çalışanlarımız birden fazla proje gönderdi, katılım beklediğimizden çok daha yüksek oldu. En iyi projeleri seçen Jürimiz ise 4 üyeden oluştu. Bankacılıktan gazeteciliğe farklı sektörlerden, lider karakterdeki kişileri bir araya getirdik. Finale kalan 7 projeden ise 3’ü alanlarında birinci olarak seçildi. Etki altında kalmamak için yarışma gününe kadar projelerle ilgili bilgi almadım. Finale kalan 6 proje enerji ticaret ve çimento grubundan geldi.

Workshop kurulacak
ÖZDEMİR’İ yarışmada en çok heyecanlandıran proje ise Limak Gaziantep Çimento özel güvenlik görevlilerinin hazırladığı "İnşaat Endüstrisinde Geri Dönüşüm" projesi olmuş. Özdemir proje için "Hem fikir olarak çok yaratıcı hem de maliyet analizi ve teknik olarak çok detaylı hazırlanmış bir projeydi" diye konuştu.

Yarışmayı kazanan projeler ise şöyle sıralandı.
Lİ-YAŞ Lider Yaşam Limak Çiftliği- Özlem Erbacak, Nezihe Saraç, Korhan Ayhan • İnşaat Endüstrisinde Geri Dönüşüm Cengiz Yerleş, Vakkas Azgın • Limak İnşaat Okulu- Hasan Ustaoğlu, Halit Keleş (Limak İnşaat) Ayrıca Yarışmaya proje gönderen tüm katılımcılarla birlikte, Limak içinde yakında bir workshop da eğitim odaklı bir şekilde düzenlenecek.