Basın
Basında Limak
2013
LİMKON’A İSVİÇRELİ ORTAK GELDİ

LİMKON’A İSVİÇRELİ ORTAK GELDİ

Star / 06.09.2013
LİMAK Grubu bünyesinde faaliyet gösteren meyve-sebze konsantresi ve püre üreticisi Limkon Gıda, dünyanın önde gelen doğal içerik tedarikçilerinden İsviçreli Wild Flavors GmbH ile işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında Limkon’un Adana’daki fabrikasında 5 milyon Euro tutarında hat yatırımı yapılacak. Bu yatırımla birlikte doğal meyve suyu içeriği tek kaynaktan sağlanacak.

Konuya ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Özdemir, ikinci asama yatırımla toplamda 10 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştirilmesi öngörüldüğünü söyledi. Limkon fabrikası içinde 800 metrekare kapalı alanda son teknoloji kullanılarak kurulacak olan yeni hattın, sonbahar sonunda faaliyete geçirileceğini ifade eden Üzdemir "Yeni hat ile birlikte Limkon’un yıllık 80 bin ton olan üretim kapasitesi ilk etapta 100 bin tona ulaşacak. Böylece ulusal ve uluslararası pazarın ihtiyacı olan yüksek kalitedeki doğal meyve suyu içeriği tedariği tek kaynaktan sağlanacak" dedi.

Türkiye’de yıllık 1 milyar litre civarında olan meyve suyu tüketiminde dünya pazarının 62 milyar litreye ulaştığını belirten Özdemir, Türkiye’nin dünya meyve suyu ihracatındaki payının ise yüzde 1.7 olduğunu söyledi.