Basın
Basında Limak
2013
Limak’tan Kosova’yı uçuracak 140 milyon Euro’luk yatırım

Limak’tan Kosova’yı uçuracak 140 milyon Euro’luk yatırım

Star / 24.10.2013
Limak tarafından yapılan Pristina Havalimanı’nın açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, havalimanının 5 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu duyunca Balkanlar’ın geleceği adına ümitlendiğini söyledi.

HAVACILIK sektöründeki yatırımlarına 2008 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın inşası ve işletmesini üstlenerek adım atan Limak’ın son yatırımı olan Kosova’nın dünyaya açılan tek havalimanı Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın yeni terminal binası ve ek tesisleri 140 milyon Euro yatırımla tamamlandı. Limak tarafından ’Yap- işlet- devret’ modeli ile yapılan Kosava’daki Adem Yaşari Havalimanı yeni terminal binası ve ek tesislerin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından dün düzenlenen törenle yapıldı.

5 milyon yolcu kapasitesi var
Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Kosova’nın yeni açılan terminal binası ile Balkanlar’ın en güzel ve en modern havalimanına kavuştuğunu belirtti. Erdoğan, havalimanının 5 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu duyunca Balkanlar’ın geleceği adına ümitlendiğini söyledi. Havalimanına Kosova’nm bağımsızlık mücadelesinin milli kahramanı ve şehidi Adem Yaşari’nin isminin verilmesini de ayrıca memnuniyetle karşıladığını belirten Erdoğan, Türk halkının da gönlünde özel yeri olduğunu belirttiği Adem Yaşari’ye Allah’tan rahmet dileğinde bulundu. Her gelişinde Kosova’yı daha da gelişmiş bulduğunu belirten Erdoğan "Türkiye özel sektörünün Kosova’da tekstilden enerjiye 335 milyon Euro’luk yatırımı var. Müteahhitlik yatırımlarımız ise 800 milyon Euro’ya ulaştı. Bu binlerce Kosovalı’ya istihdam anlamına geliyor. Türk firmaları Kosova’daki yatırımlarının artmasını teşvik ediyor ve destekliyoruz" diye konuştu.

ÜÇ BAŞBAKAN AÇTI
Limak tarfından yapılan Adem Yasari Havalimanı yeni terminal binası ve ek tesislerin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Hasim Taçi ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından yapıldı. Törene, Başbakan Erdoğan’ın esi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile bazı milletvekilleri ve işadamları da katıldı.

HAVALİMANI TAMAM SIRADA ELEKTRİK VAR
2010 yılından bu yana Fransız Aeroport de Lyon ortaklığıyla Pristina Uluslararası Adem Yasari Havalimanı’nı ileten Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, yeni terminal binası ve ek tesisleri için 140 milyon Euro’luk yatırım yaptı. Yeni terminal binası ve ek tesislerin acılıs töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir "Yeni terminal Kosova’nın dünyaya açılan kapısı olacak" dedi. Özdemir, Çalık-Limak olarak gerçekleştirdikleri ortaklıkla da 15 yılda Kosova’nın elektrik dağıtımı sistemine 300 milyon Euro yatırım yaparak, altyapıyı Avrupa standartlarına taşıyacaklarını kaydetti.