Basın
Basında Limak
2013
Limakport İskenderun’a ilk konteyner yanaştı

Limakport İskenderun’a ilk konteyner yanaştı

Dünya / 20.03.2013
Limak tarafından 372 milyon dolar bedelle 36 yıl süreyle TCDD’den işletme hakkı devralınan Limakport İskenderun Limanı, hem Türkiye hem de bölge ticareti için önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Yeni yatırımlarıyla konteyner elleçlemeye hazır hale gelen liman, ilk konteyner gemisini karşıladı.

Maersk Denizcilik’e ait ER Santiago isimli konteyner gemisi İskenderun Limam’na yanaştı. Konteyner operasyonlarının limanda başlamasıyla birlikte sanayi kuruluşlarının daha hızlı ve düşük maliyetlerle ithalat ve ihracat yapabileceği açıklandı.

Konteyner operasyonları ile ilgili bilgi vermek üzere Gaziantep’te basın mensuplarıyla bir araya gelen Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkam Ebru Özdemir ve Limak İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız, limandaki yatırımların öneminden bahsetti.

Toplantıda "Dünyanın en büyük konteyner hatlarından Maersk Denizcilik’e ait E.R. Santiago isimli konteyner gemisi Limakport İskenderun’a yanaştı. Böylece operasyonunun ilk adımı atılmış oldu" diyen Ebru Özdemir, "Limak’ın yeni yatırımlarıyla Limakport İskenderun’un, şu an 550 metre uzunluğundaki rıhtımı, 15,5 metre su derinliği, 200 bin metrekarelik istifleme sahası, kara ve demiryolu bağlantısına sahip kapalı ambarları ve modern ekipmanları ile konteyner elleçlemeye hazır hale geldi" açıklamalarını yaptı. Özdemir, "Halihazırda 3 adet mobil vinç ve konteyner hizmeti verilmeye başlanan limanda 2013 yılı sonunda hizmete açılacak 370 mt uzunluğundaki ikinci konteyner rıhtımı inşaatı da hızla devam ediyor. Ayrıca, konteyner elleçlemesi için sipariş edüen STS ve RTG vinçler temmuz ayında işletmeye alınacak. İlk etap yatırımın tamamlanmasıyla birlikte, 2013 yılı sonunda limanın kapasitesi yıllık 1.3 milyon TEU’ya ulaşacak" şeklinde konuştu.

Limak İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız da limanın doğal coğrafîk konumu gereği Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu havzasında bulunan sanayi ve ticaret merkezlerine hizmet için en uygun konumda yer aldığını söyledi. Bacaksız, şöyle konuştu: "Konteyner operasyonu ile birlikte sektördeki işleyiş de hız kazanacak. Öte yandan limanla bölgeye istihdam da sağladık. Yatırımların ilk etabında liman için doğrudan 250, dolaylı olarak da 1000 kişinin çalışacak. İleriki aşamada bu rakam doğrudan 1000, dolaylı olarak da 4000 kişiye ulaşacak."