Basın
Basında Limak
2013
LimakPort İskenderun Limanı, önemli çalışmalara imza atıyor!

LimakPort İskenderun Limanı, önemli çalışmalara imza atıyor!

Kahramanmaraşta Bugün / 20.03.2013
Limak Grubu tarafından 36 yıl süreyle işletilecek olan LimakPort İskenderun Limanı, hem Türkiye hem de bölge ticareti için önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

Limak’ın yeni yatırımlarıyla Liman, şu an 550 metre uzunluğundaki rıhtımı, 15,5 metre su derinliği, 200 bin metrekarelik istifleme sahası, kara ve demiryolu bağlantısına sahip (intermodal) kapalı ambarları ve modern ekipmanları ile konteyner elleçlemeye hazır hale geldi. 2013 yılı sonunda hizmete açılacak 370 metre uzunluğundaki ikinci konteyner rıhtımı inşaatı da hızla devam ediyor. Ayrıca, konteyner elleçlemesi için sipariş edilen STS ve RTG vinçler Temmuz ayında işletmeye alınacak.

İlk etap yatırımın tamamlanmasıyla birlikte, 2013 yılı sonunda Liman’ın kapasitesi yıllık 1.3 milyon TEU’ya ulaşacak. Hali hazırda 3 adet mobil vinç ile konteyner hizmeti verilmeye başlanan Limana ilk uğrak yapan hat, dünyanın en büyük konteyner hatlarından Maersk Denizcilik oldu. Doğu Akdeniz’in en önemli limanlarından biri olan İskenderun Limanı, her geçen gün transit ticaretteki önemini daha da artırıyor.