Basın
Basında Limak
2013
LimakPort 18 dev vinçle ihracatçıya ’hız’ katacak

LimakPort 18 dev vinçle ihracatçıya ’hız’ katacak

Milliyet / 30.06.2013
Limak tarafından 36 yıl süreyle TCDD’den işletme hakkı devralınan LimakPort İskenderun Limanı, toplam 250 milyon dolar tutarındaki inşaat, makine ve ekipman yatırımının yüzde 80’ini tamamladı.

Teslim alınan 18 adet dev vinç ile birlikte, operasyonlar daha hızlı gerçekleşecek. Devasa vinçlerden STS vinçlerinin yüksekliği 72 metreyi buluyor.

TCDD İskenderun Limanı’nı, devir tarihi olan Aralık 2011’den itibaren yatırım hamlesi başlattıklarını belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ihale bedeli dışında inşaat, makine ve ekipman için ayırdıkları yatırım tutarının 250 milyon dolar olduğunu söyledi.

Yapılan yatırımlarla 1.5 yılda LimakPort İskenderun’unun yük çeşidi ve gemi trafiğinin çok hızlı bir şekilde arttığını belirten Nihat Özdemir, "Limanımızın yenilenmesi, genişletilmesi ve en modern teçhizat ve altyapı ile ticaretin hizmetine etkin bir şekilde sunulması için çok yoğun bir yatırım süreci içine girdik. Bugün itibariyle, ihracatçının tüm ihtiyaçlarına vaktinde ve eksiksiz bir şekilde yanıt vermek üzere limanımıza özel tasarlanan dev vinçlerin teslimiyle birlikte, 250 milyon dolar tutarındaki yatırım planımızın yüzde 80’ini tamamladık" dedi.

Makine ve ekipman yatırımı için şu ana kadar toplam 65 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirten Özdemir, bu alanda toplam yatırımın 100 milyon dolar olacağını açıkladı.