Basın
Basında Limak
2013
Limak’ın hedefi 1,3 milyon TEU

Limak’ın hedefi 1,3 milyon TEU

SabahGüney / 25.03.2013
Limak İskenderun Limanı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bacaksız, "2013 yılı sonuna kadar 1,3 milyon TEU’ya ulaşacağız" dedi.

Limak İskenderun Limanı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız, 2013 yılı sonuna kadar 1,3 milyon TEU’luk kapasiteye ulaşacaklarını söyledi. Serdar Bacaksız, limanda konteyner operasyonlarının başlamasıyla ilgili bilgi vermek için Kahramanmaraş’ta gazetecilerle biraraya geldi. Bacaksız, İskenderun Limanı’nı işletme hakkını 36 yıllığına, özelleştirme kapsamında yapılan ihaleyle 372 milyon dolara devraldıklarını belirtti.

100 MİLYONLUK SİPARİŞ
Devir işlemlerinin ardından limanda alt ve üstyapı çalışmalarına başladıkların hatırlatan Bacaksız, şunları kaydetti: "Limanın derinliğini artırdık. Şimdiden 100 milyon dolar değerinde makine ve ekipman siparişi verdik. İnşaat çalışmalarını sürdürdük. 1 yılda 650 bin TEU’luk bir kapasiteye ulaştık. Çalışmalarımız halen devam ediyor. 2013 yılı sonuna kadar 1,3 milyon TEU’ya ulaşacağız. Türkiye’nin yıllık konteyner trafiği ise 6,5 milyon TEU, İskenderun’da oluşturacağımız kapasite ise 1,3 milyon olacak. Bölgenize en yakın olan Mersin Limanı’nın trafiği 1,2 milyon civarında. Dolayısıyla bir şu anda bu limana denk bir arz oluşturmuş olduk."

AVANTAJLI NOKTADA
Bacaksız, Türkiye’nin 2023 yılı için önemli hedefi oluğunu anımsatarak, yatırımı yaparken bu hedeflere güvenerek yola çıktıklarını vurguladı. Kahramanmaraş sanayisinin teksilde önemli yer tuttuğunu dile getiren Bacaksız, "Mersin Limanı ile bizim limanımız arasında kara nakliyesi arasında 90 kilometre mesafe farkı var. Türkiye’de yakıt fiyatları yüksek, dolayısıyla sanayici için önemli bir miktar. Ayrıca kara nakliyesini düşünmediğimiz zaman demir yolu olarak baktığımızda limanımızın içerisine doğrudan gelen demir yolu hattı mevcuttur" diye konuştu.