Basın
Basında Limak
2013
Limak’ın 140 milyon euroluk yatırımı Kosova’yı ’uçuracak’

Limak’ın 140 milyon euroluk yatırımı Kosova’yı ’uçuracak’

Akşam / 24.10.2013
Havacılık sektöründeki yatırımlarına 2008 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında adım atan Limak, sektördeki yatırımlarını sürdürüyor. 2010 yılından bu yana Fransız Aeroport de Lyon ortaklığıyla Kosova’nın tek uluslararası havalimanı olma özelliği taşıyan Priştina Adem Yaşari Havalimanı’m işleten Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, 140 milyon euro yatırımla hayata geçirdiği yeni terminal binası ve ek tesisleri hizmete açtı.

BAŞBAKAN’I DUYGULANDIRDI
Açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in yanında çok sayıda Türk işadamı katıldı. Başbakan Erdoğan Kosova’nın Balkanlar’ın en modern havalimanına kavuştuğunu belirterek, "Nihat kardeşim, yeni terminalin 5 milyon yolcu kapasiteli olduğunu söyleyince çok duygulandım. Bu rakam bize Kosova’nın geleceğine dair bir işaret veriyor" dedi.

KOSOVA’DAKİ YATIRIMLARI DESTEKLİYORUZ
Her gelişinde Kosova’yı daha da gelişmiş bulduğunu belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Türk özel sektörünün Kosova’da tekstilden enerjiye kadar birçok alanda 335 milyon euroluk yatırımı var. Müteahhitlik yatırımlarımız ise 800 milyon euroya ulaştı. Bu aynı zamanda binlerce Kosovalı’ya istihdam anlamına geliyor. Türklerin Kosova’daki yatırımlarının artmasını teşvik ediyor ve destekliyoruz."

YENİ TERMİNALLE KAPASİTE 5 MİLYONA ÇIKACAK
Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın (PIA) 20 yıl boyunca işletilmesi ve yeni terminal binasının inşası projesini 2010 yılında düzenlenen ihalede yüzde 90 Limak - yüzde 10 Aeroport de Lyon ortaklığında kurulan konsorsiyum kazanmıştı. Yeni yatırımların hizmete girmesiyle, yılda yaklaşık 2 milyon olan yolcu kapasitesi 5 milyona çıkacak. Öte yandan Çalık-Limak ortaklığı da Kosova’da elektrik dağıtım hizmeti verecek.

BÖLGENİN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI
Terminal binası çevre dostu akıllı bina olarak inşa edildi. 42 bin 750 metrekarelik kapalı alana sahip yeni terminal binası kapsamında yeni bağlantı yolları ve hava trafik kulesi kuruldu. 4 yolcu köprüsü, 8 yolcu kapısı, 27 yolcu check-in kontuarı, 28 pasaport kontrol noktası bulunuyor. PIA, Yugoslavya ülkeleri içinde Belgrad ve Zagreb’den sonra en çok yolcu trafiğine sahip üçüncü havalimanı.

İSMİNE HALK KAHRAMANI İLHAM OLDU
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, inşa ettikleri ve işlettikleri İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havaliman’nın çok kısa sürede dünyanın en hızlı büyüyen havalimanları arasında yer aldığını belirterek şunları söyledi: "Mimarisiyle birçok ödül kazandı ve Türkiye’nin en büyük havalimanlarından biri oldu. İsmini Kosova’nın bağımsızlık sembolü halk kahramanı, Adem Yaşari’den alan yeni havalimanının da böyle olmasını umuyoruz."