Basın
Basında Limak
2013
Kosova’yı dünyaya Limak terminali açacak

Kosova’yı dünyaya Limak terminali açacak

Dünya / 25.10.2013
Limak, 140 milyon euro yatırımla açtığı Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı yeni terminali ile Kosova’yı uluslararası pazarlara bağlayacak.

Havacılık sektöründeki yatırımlarına 2008 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın inşası ve işletmesini üstlenerek adım atan Limak, önceki gün açılan terminalle Kosova’yı dünyaya açacak. Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, yeni terminal binası ve ek tesisleri inşasını tamamladı. Toplam 140 milyon euroluk yatırımla inşa edilen yeni terminal binası ve ek tesislerin faaliyete girmesiyle birlikte, halen yılda yaklaşık 2 milyon uluslararası yolcu ağırlayan havalimanı, bundan sonraki dönemde 5 milyon yolcuya hizmet verecek kapasiteye ulaşacak.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kosova üe Türkiye arasındaki bağların son derece köklü ve güçlü olduğunu söyleyerek, iki ülkenin müşterek tarihi ve kültürel geçmişinin bölgede yaptıkları çalışmalar için büyük bir vesile olduğuna vurgu yaptı. Özdemir, "Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı, Kosova Cumhuriyeti’nin dünya ile entegrasyonunu hızlandıracak, uluslararası pazarlara bağlantısını kolaylaştırarak ekonomik kalkınmasına destek olacak" dedi. Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, 12 Ağustos 2010’da Kosova Hükümeti ile imzaladığı imtiyaz sözleşmesiyle, 20 yıl Yapİşlet-Devret modeli altında havalimanının işletmesini devraldı.

Çevre dostu akıllı bina ile 3’üncü olacak
  • Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı çevre dostu ve akıllı bina olarak inşa edildi.
  • 42.750 metrekarelik kapalı alana sahip yeni terminal binasında; 9 adet Code C uçak tipinin park edebileceği yeni apron alanı, yeni hava trafik kulesi kuruldu.
  • 4 adet yolcu köprüsü. 8 adet yolcu kapısı, 27 adet yolcu check-in kontuarı, 3 adet bagaj alım karuseli, 2 hatlı bagage handling sistemi ve 28 pasaport kontrol noktası bulunuyor.
  • 934 metrekare büyüklüğünde yiyecek-içecek alanı ve 1.196 metrekare büyüklüğünde duty free alanı bulunuyor. Açık otopark ise 1.750 araç kapasitesine sahip.
  • Havalimanı, eski Yugoslavya ülkeleri içinde Belgrad ve Zagreb Havalimanlarından sonra en çok yolcu trafiğine sahip 3. havalimanı olma özelliğini taşıyor.