Basın
Basında Limak
2013
Kosova’ya havada karada Türk imzası

Kosova’ya havada karada Türk imzası

Milliyet / 24.10.2013
Limak imzalı Priştina Havalimanı’nın açılışına katılan Başbakan Erdoğan, Türklerin Kosova’ya bankacılık, sigorta, tekstil ve gıdada 335 milyon euro, müteahhitlikte 800 milyon euro yatırım yaptığını belirterek "Kosova’ya desteğe devam" dedi

Limak grubunun yapımını üstlendiği Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın açılışına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk özel sektörünün Kosova’ya yaptığı toplam yatırım tutarının 1 milyar 135 milyon euro olduğunu söyledi. Bu projelerden biri olan havalimanının yılda 5 milyon yolcuya hizmet etmesinin beklendiğini hatırlatan Erdoğan, incelemelerde bulunurken duygulandığını belirtti.

Kosova’nın bağımsızlığının 105 ülke tarafından tanındığını bildiren Erdoğan, son teknolojik sistemlere sahip havalimanının ülkenin geleceği açısından önemli bir girişim olduğunu vurgulayarak, "Bundan sonra da desteğimiz devam edecek. Kosova’nın AB ve NATO üyeliğini de çok önemsiyoruz" dedi.

’Ödüllere hazırız’
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, grup olarak inşa ettikleri ve işlettikleri İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın çok kısa sürede dünyanın en hızlı büyüyen havalimanları arasında yer aldığını belirterek yeni projenin açılışında şunları söyledi: "Sabiha Gökçen, 2013 yılında yaklaşık 19 milyon kişinin geçtiği, yolcu konforu ve mimarisi ile birçok ödüller kazanmış ve Türkiye’nin en büyük havalimanlarından biri haline gelmiştir.

İsmini Kosova’nın bağımsızlık sembolü halk kahramanı, Adem Yaşari’den alan yeni havalimanını en son teknolojiyle donatılmış, Balkanların en modern, en konforlu ve aynı zamanda çevreye en saygılı havalimanı olarak Kosovalı kardeşlerimize layık bir tesis olarak inşa ettik.

Umuyorum ki Priştina Havalimanı da, Avrupa’nın en önemli terminalleri arasındaki yerini alacak ve Sabiha Gökçen Havalimanı gibi birçok ödül kazanacaktır."

140 milyon euro harcandı
Priştina’daki havalimanını işleten Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, 140 milyon euro yatırımla yeni terminal binası ve ek tesisleri inşasını tamamlayarak hizmete hazır hale getirdi. Havalimanının 20 yıllık işletilmesi ve yeni terminal binasının inşası projesini 2010’da yüzde 90 Limak yüzde 10 Aeroport de Lyon ortaklığında kurulan konsorsiyum kazanmıştı.

Çevre dostu
Yeni terminal binası ve ek tesislerin modern bir mimari tasarımla çevre dostu ve akıllı bina o arak inşa edildiği bildirirken, terminal binasında 1.196 metrekare büyüklüğünde duty free alanı bulunuyor. 610 çalışanı bulunan havalimanı, uzun yıllardır süregelen yolcu sayısı trendiyle eski Yugavlavya ülkeleri içinde Belgrad ve Zagreb Havalimanları’ndan sonra en çok yolcu trafiğine sahip üçüncü havalimanı olma özelliğini taşıyor.