Basın
Basında Limak
2013
İhalelerin değişmez üçlüsü 2.5 milyar $’lık imzayı attı

İhalelerin değişmez üçlüsü 2.5 milyar $’lık imzayı attı

Star / 29.05.2013
’ihalelerin değişmez üçlüsü’ olarak anılan Cengiz-Kolin-Limak, toplam 2.5 milyar dolar verdikleri Boğaziçi ve Akdeniz Elektrik’i devraldı. Boğaziçi ve Akdeniz EDAŞ’ın toplam abone sayısı 6 milyonu buluyor.

Akdeniz ve Boğaziçi EDAS’ın hisse devir sözlesmesine Şimsek ve Yıldız’ın yanı sıra, ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Kolin Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu ve Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir imza attı. Törende ödenecek temsili çekin teslimi yapıldı.

 TÜRKİYE’DEKİ elektrik abone sayısının 5’te birini barındıran İstanbul ve Antalya merkezli iki elektrik dağıtım şirketinin hisseleri devredildi. ’İhalelerin değişmez üçlüsü’ olarak anılan Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, ihalesini kazandığı Boğaziçi ve Akdeniz Elektrik’i dün atılan imzayla devraldı. İmza törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı. Şimşek burada yaptığı konuşmada, bugünden itibaren dağıtım şirketlerinin 3’te 2’sinin özel olduğunu belirterek, geri kalanların da özelleşeceğini kaydetti.

Enerji Bakanı Yıldız da Haziran ayı sonunda 21 dağıtım şirketinin tamamen özel sektör eliyle yürütüleceğini söyledi. Cengiz-Kolin-Limak OGG temsilcisi Nihat Özdemir ise "Boğaziçi ve Akdeniz EDAŞ ile birlikte 4 bölgede yılda tamamen finansmanı kendimiz karşılamak üzere 500 milyon liralık yatırım yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Cengiz-Kolin-Limak’ın devraldığı Akdeniz EDAŞ için 546 milyon dolar, Boğaziçi EDAŞ için de 1 milyar 960 milyon dolarlık teklif vererek ihaleyi kazanmıştı. Boğaziçi ve Akdeniz EDAŞ’ın toplam abone sayısı 6 milyonu buluyor. 2 şirketin abone sayısı, Türkiye’deki toplam abone sayısının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, portföyünde bulunan UEDAŞ ve ÇEDAŞ ile birlikte toplam 9.5 milyon aboneye elektrik vermiş olcak.

11 ilde elektrik dağıtacaklar
Grup bünyesinde bulunan UEDAŞ; Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova, ÇEDAŞ; Sivas, Tokat ve Yozgat illerine hizmet verirken, Boğaziçi EDAŞ İstanbul’un Avrupa yakasındaki, Akdeniz EDAŞ ise Antalya, İsparta ve Burdur illerindeki abonelere elektrik dağıtımı yapacak.