Basın
Basında Limak
2013
Bir kalemde 2.5 milyar $

Bir kalemde 2.5 milyar $

Türkiye / 29.05.2013
BAKAN YILDIZ: ELEKTRİK DAĞITIMININ TAMAMI ÖZELLEŞECEK
Boğaziçi ile Akdeniz Elektrik, dün 2 milyar 506 milyon dolarlık bedelle iki ihaleyi kazanan Cengiz-Kolin-Limak Grubu’na devredildi. Hedef, yaz ortasında bütün bölgeleri özelleştirmek...

İstanbul’un Avrupa yakasının elektrik dağıtımını yapan Boğaziçi Elektrik ile Akdeniz EDAŞ’ın hisse devri, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve şirket yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti. Törende, 546 milyon dolar ve 1 milyar 960 milyon dolar yazılı temsili çek yetkililere teslim edildi. Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu temsilcisi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 9.5 milyon aboneye yılda yaklaşık 46 milyar kilovatsaatlik eletrik dağıtımı yapacaklarını söyledi. Uludağ ve Çamlıbel Elektrik dağıtım bölgelerini devraldıkları 2010 yılından bu yana 450 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Özdemir, bu devirle birlikte 4 bölgede 11 ilde elektrik dağıtım ve perakende satış hizmeti vereceklerini ifade etti. Özdemir, daha önce de Uludağ ve Çamlıbel EDAŞ ihalelerini aldıklarını hatırlattı.

Türkiye’deki elektrik abone sayısının 5’te birini barındıran İstanbul ve Antalya merkezli iki elektrik şirketinin devri dün gerçekleştirildi. 2012 sonunda gerçekleştirilen ihaleler ile Akdeniz Elektrik şirketini 546 milyon dolar, Boğaziçi Elektrik A.Ş.’yi de 1 milyar 960 milyon dolar teklifle almaya hak kazanan Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, düzenlenen imza töreniyle şirketleri devraldı. Özelleştirme bedelinin 1 milyar doları, dün itibarıyla Özelleştirme İdaresinin kasasına girmiş oldu. Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu devirle birlikte elektrik dağıtım şirketlerinin 3’te ikisinin özel olduğunu belirterek, "Geri kalanlar da özelleşecek, haziran ya da en geç temmuz sonunda 21 dağıtım şirketinin tamamı özelleşmiş olacak" dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de törende yaptığı konuşmada, bu özelleştirmelerle devletin, insanların hayat kalitesini artırmak için çok ciddi bir kaynağa kavuştuğuna işaret eden Şimşek, "Ancak daha da önemlisi devlet dağıtım işinde çok da başarılı değil bazı bölgelerde, kayıp kaçak rakamlarından dolayı bunun getirdiği büyük bir yük var. Bu da ister istemez vatandaşımıza maliyet olarak yansıyor. Bu başarılı şirketler bunları alacak, en modern teknolojiyle maliyeti aşağı çekecek. İnşallah kendileri de kazanırlar ve ülkemiz de" diye konuştu.

Bundan sonra ise verimlilikte geri kalmış, yatırımı eskimiş, yenilenmesi gereken, devletin elindeki termik santralleri de özelleştirme yoluyla tekrar, daha güçlü şekilde ekonomiye katkı verir hale getirdiklerini ifade etti.