Basın
Basında Limak
2013
90 milyarlık çukurla notu yükselttik

90 milyarlık çukurla notu yükselttik

Hürriyet / 21.05.2013
ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3. Havalimanı projesiyle ilgili, "Bu havalimanı projesi Türkiye’nin bütün göstergelerini değiştiren de bir milat olmuştur. İhaleden 10 gün sonra Türkiye yatırım yapılabilir ülkeler arasında yerini aldı" dedi. Bakan Yıldırım’ın katılımıyla dün Karayolları Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen töreninde, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanının sözleşmesinin ön imzaları atıldı.

MAZERETLERİ KALMADI
Yıldırım törende yaptığı konuşmada, havalimanının yapımına ilişkin ikinci adımı da attıklarım belirterek, "İhale sonrasında yaptığım değerlendirmede, "Bu ihale Türkiye’ye not artışı olarak dönecektir" demiştim" diye konuştu. Yıldırım, bunun 10 gün sonra gerçekleştiğini, Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülkeler arasında yerini aldığını söyledi. Türkiye’nin zaten yatırım yapılabilir ülkeler arasında olduğunu ancak söz konusu notu veren hocaların bunu görmezden geldiğini ifade eden Yıldırım, "Bu projeden sonra mazeretleri kalmadı, hakkımızı teslim ettiler" dedi. ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, 3’ncü havalimanı projesinin bir milat olduğunu belirterek, "90 milyar lira karşılığında bir çukur verdik. ’Bu ihale Türkiye’ye not artışı olarak dönecektir’ demiştim, haklı çıktım" diye konuştu.

KAFAYI UZATAN ÇOK
İhaleden sonra çok şey söylendiğini, bunların konuşulmaya devam edeceğini belirten Yıldırım şunları söyledi: "Biz 10 senedir bunlarla uğraşıyoruz. Hayırlı bir iş yaptığınızda kafayı sağdan soldan uzatan çok olur. Proje, Birleşmiş Milletler’e (BM) üye 193 ülkenin 103’ünün milli gelirinden, 34’ünün de milli gelirlerinin toplamından daha büyük. Türkiye’nin bir yıllık cari açığı ve IMF’den bugüne kadar alınan borçlar kadar büyük bir proje. "Bunun karşılığında ne verdiniz" diye sorular soruluyor. Karşılığında bir çukur verdik, 90 milyar lira para alıyoruz. Bunun üstüne de muazzam bir havalimanını 25 sene sonra geri alıyoruz, o da bonus."

Özdemir: Proje için herkes rahat olsun
CENGİZ, Kolin, Limak, Kalyon ve Mapa Ortak Girişim Grubu (0GG) adına konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de "İstanbul yeni havalimanı projesi, bizim için sadece bir yatırım projesi değil, Türkiye için her yönüyle bir prestij projesidir. Tüm Türkiye’nin içi rahat olsun" dedi. İnşaat ve altyapı alanlarında bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında elde ettikleri tüm deneyim ve birikimi bu projenin layıkıyla tamamlanması için sarf edeceklerini söyleyen Özdemir, projeye çevre konusunda büyük hassasiyetle yaklaşacaklarının altını çizdi. Çevresel etki değerlendirme (CED) raporunu titizlikle incelediklerini bildiren Özdemir, bu çerçevede inşaata başlamadan önce kuş gözlemleriyle ilgili deneyimli bir akademisyen başkanılığında uzman bir ekibin sahada incelemeler yapacağını vurguladı.