Basın
Basında Limak
2013
3. Havalimanına 22 milyar 152 milyon Euro...

3. Havalimanına 22 milyar 152 milyon Euro...

Ortadoğu / 05.05.2013
İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı için ihale, Ankara’da gerçekleştirildi. Kıyasıya çekişmenin yaşandığı ihalede en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon Euro’yla Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu verdi. İhale, Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi oldu.

İSTANBUL’a yapılacak 3- havalimanı için ihale Ankara Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Başlangıç rakamı 7 milyar Euro olarak belirlenen ihalede; TAV, IC-Fraport ortak girişim grubu, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ortak girişim grubu ve Makyol İnşaat teklif verdi. İhale Komisyonu’nun ön yeterlilik değerlendirmesinde, teklif veren tüm firmalar yeterlilik aldı. İhalede ilk teklifler kapalı zarflarda sunuldu. Buna göre; 25 yıllık kira bedeli için KDV hariç Makyol, 4 milyar Euro; TAV 9 milyar Euro; Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu 12 milyar 682 milyon Euro ve IC İçtaş-Fraport Ortak Girişim Grubu 20 milyar Euro kira bedeli teklif etti.

EN DÜŞÜK TEKLİF VEREN FİRMA ÇEKİLDİ
Açık artımıa öncesinde en düşük teklifi veren Makyol grubu ihaleden çekildi. En yüksek teklif olan 20 milyar Euro üzerinden açık artırmaya geçildi. IC-Fraport, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ve TAV açık artırmada yarıştı.

TEKLİF HIZINA YETİŞEMİYORUM
Katılımcıların hızlıca fiyat yükseltmeleri Komisyon Başkanı’nın da dikkatini çekti. Başkan Funda Ocak, "Tekliflerin hızına yetişemiyorum" diye konuştu. 29. tura gelindiğinde IC Fraport, teklifi 21 milyar 50 milyon Euro’ya çıkardı.

İLK MOLA TAVDAN TAV’DAN
TAV 30. turda 5 dakikalık mola aldı. Ancak TAV’ın molası, yaklaşık 25 dakika kadar sürdü. Molanın ardından açık artırmada en yüksek teklif, kısa sürede 22 Milyar Euro’yı aştı.

İKİNCİ MOLANIN ARDINDAN ÇEKİLDİ
73"üncü tura gelindiğinde TAV, bir kez daha mola istedi. 10 dakika süren molanın ardından yeniden açık artırmaya geçildi. TAV, açık artırmadan çekildiğini açıkladı. Açık artırmanın bundan sonraki bölümünde IC-Fraport ile Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon yarıştı.

EN YÜKSEK TEKLİF LİMAK GRUBU’NDAN
22 milyar 100 milyon Euro’ya ulaşan açık artırmada 87. tura gelindiğinde IC-Fraport mola istedi. Molanın ardından iki firma açık artırmaya devam etti. IC-Frapoıt grubu ihaleden çekildiğini açıkladı. Böylece ihalede 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon Euro aıtı KDV’yle Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu verdi.