Basın
Basında Limak
2013
100 MİLYARLIK PAZARTESİ

100 MİLYARLIK PAZARTESİ

Akşam / 21.05.2013
90 milyar liraya ihale edilen 3. Havalimanı’nın sözleşmesi dün imzalandı. Törende konuşan Bakan Yıldırım "Bir çukur verdim 90 milyar lira aldım" dedi.

Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, MAPA Ortak girişim OGG’nin kazandığı 3. Havalimanı Uygulama Sözleşmesi’nin imza töreni dün imzalandı. Bu imzalarla ihale resmen ’Süper 5’li olarak anılan Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, MAPA Ortak Girişim Grubu’nun (OGG) oldu. ihale sözleşmesinin imza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları işletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Süleyman Kahraman Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Kolin inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu katıldı.

TÖRENDE konuşmasında ihalenin, kredi notunun artmasını sağladığını da ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülkeler arasında yer aldığını belirterek, "Türkiye yatırım yapılabilir ülkeler arasındaydı da bu not veren hocaların görmezden geldiği bir husustu. Onların da bu projeden sonra mazeretleri kalmadı" dedi.

"BİR ÇUKURA 90 MİLYAR!"
YILDIRIM, son zamanlarda ’karşılığında ne verdin’ sorusunu yöneltenlere de şu cevabı verdi: "Barış, huzur kardeşlik projesini yürürlüğe koyduğunuz zaman, ’karşılığında ne verdin’ sorusunu yöneltenler, burda da aynı soruyu soruyorlar. Karşılığında bir çukur verdim. 90 milyarda para aldık. Üstüne de muazzam bir hava limanını 25 sene sonra geri alacağız. O da bonus."

BİTTİĞİNDE DÜNYANIN EN BUYUK HAVALİMANI OLACAK
İSTANBUL’A yapılacak üçüncü havalimanı tamamlandığında, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak. Açıklamalara göre yeni havalimanındaki ilk etabın yapımının 42 ayda bitirilerek hizmete açılması öngörülüyor. Yapım aşamasında taşeronlar dahil toplamda 5 bin kişi calışacak.

İMZA töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ihalesini kazandıkları projenin sadece bir ’yatırım projesi’ değil, aynı zamanda bir ’gurur projesi’ olduğunu söyledi. Özdemir, daha önce yaptığı açıklamada; dört etabın tamamı için yapacakları 10.247 milyar euroluk yatırımın 6.435 milyar euroluk kısmının ilk etap için olacağını söylemişti.