Basın
Basında Limak
2012
Limak’tan, İskenderun’a 250 milyon dolar yatırım

Limak’tan, İskenderun’a 250 milyon dolar yatırım

Milliyet / 24.01.2012
İskenderun Limanı’nın Limak Yatırım’a 36 yıllık devri dün düzenlenen törenle gerçekleşti. Limak, limana 5 yılda 250 milyon dolar yatıracak 

İskenderun Limanı’nın 36 yıllığına Limak Yatırım’a işletme hakkı devri gerçekleşti. Limak’ın 5 yılda 250 milyon dolarlık yatırım yapacağı limanda ilk etapta 1.3 milyon dolarlık TEU konteynır yapılması planlanıyor. Devir töreni, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti.Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İskenderun’un Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Akdeniz’e ve Afrika’ya açılan kapısı olmaya başladığını söyledi. Limanda yeni istihdam oluşturulacağını anlatan Yıldırım, Limak’ın, 250 kişi daha istihdam edeceğini belirtti. 

Konteyner kapasitesinin ilk etapta 4 yüzbine, kısa sürede da 1 milyona çıkarılacağını anlatan Yıldırım, limana toplam 250 milyon olarlık bir yatırım yapılacağını kaydetti. 

’Vur kazmayı Ferhat...’
Yıldırım, konuşmasında Adalet Bakanı Ergin’in Amanos dağlarına yeni bir geçit açılması talebine yönelik olarak da şunları söyledi: "Sayın Adalet Bakanım, Amanosların ön tarafı size yetmiyor artık, arkasına geçmek istiyorsunuz. Amanoslardan bir geçişimiz var. Bu geçiş körfezdeki bütün sanayi ve üretim tesislerini dikkat aldığınızda yeterli olmuyor. Dolayısıyla iş Ferhat’a düşüyor. Necip Fazıl ne diyor; ’Vur kazmayı Ferhat, çoğu gitti azı kaldı’, bekleyin çoğu gitti azı kaldı. Bunu da gerçekleştireceğiz." 

İlk yatırım konteyner
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 5 yılda İskenderun Limanı’na 250 milyon dolar yatırım yapacaklarını bildirdi. Özdemir, İskenderun Limanı projesinin finansmanı için 6 büyük bankanın yer aldığı konsorsiyumdan 425 milyon dolar tutarında kredi sağladıklarını belirtti. İskenderun Limanı’nda kapasite artırımı çalışmalarına başlayacaklarını ifade eden Özdemir, ilk etapta 1,3 milyon TEU’luk konteyner yatırımı yaparak, daha sonra 3 milyon TEU’ya ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Özdemir, limanının Irak ve Suriye gibi komşu ülkelerle transit ticaret için önemli bir aktarma noktasında bulunduğunu ifade etti. 

’Bu yatırım çok önemli’
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Limak tarafından İskenderun Limanı’na yapılacak 250 milyon dolarlık yatırımın Türkiye açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Türkiye’de limanların çoğunun ölçek problemi var. Ölçeğin büyütülmesi rekabet gücünün artırılması açısından önemli bir karar" dedi. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu da bu yıl denizilik alanında yeni özelleştirmelerin de gündemde bulunduğunu belirtti