İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2012
İlk önce Türkiye’ye uzun vadeli para getirdi, sonra Fenerbahçe’ye koştu!

İlk önce Türkiye’ye uzun vadeli para getirdi, sonra Fenerbahçe’ye koştu!

Akşam / 24.03.2012
Önceki gün istanbul, Çırağan’da iki önemli toplantıya ev sahipliği yaptı. Bunlardan ilki TFF’nin, spor kulüplerini UEFA Başkanı Platiniyle buluşturduğu yemekti, ikinci toplantı ekonomiyi ilgilendiriyordu. Her iki toplantının kesişen ismi ise Nihat Özdemir... Türkiye yıllardır uzun vadeli fonları ülkeye çekme gayretinde... Bu yöndeki gelişmeler ekonomi çevrelerince önemle takip ediliyor... Kısa süre önce, Fenerbahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir’in patronu olduğu Limak Yatırım, Inframed yatırım fonu ile bir ortaklık anlaşması imzalamıştı. Inframed, girdikleri ülkede 15 yıl gibi uzun süre kalmayı tercih eden bir fon... Anlaşmaya göre Limak’ın sahibi olduğu İskenderun Limanı’nın yüzde 20 hissesi bu fona devredildi. Bu işbirliği sayesinde İskenderun Limanı, Türkiye’nin en büyük limanlarından biri haline gelecek... 

İtalya, Fransa, Fas ve Mısır’ın en büyük yatırım fonlarıyla Avrupa Yatırım Bankası’nın kurduğu dev fon, ilk yatırımında Türkiye’yi ve İskenderun Limanı’nı seçmiş. Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ve İnfraMed’in yöneticileri İskenderun Limanı için yaptıkları işbirliğini açıklamak için Çırağan Sarayı’nda perşembe akşamı gazetelerin ekonomi müdürleriyle sohbet toplantısı düzenledi. 

ENERJİ VE ULAŞTIRMAYA BAKIYORUZ
Yabancı fonun Türk basını ile tanışma toplantısı da diyebileceğimiz buluşmada InfraMed CEO’su Frederic Ottavy "Limak ile birlikte olmaktan ve bu projeyi hem bölge hem de yatırımcılar için bir başarı haline getirmek amacı ile birlikte çalışmaktan dolayı mutluyuz. Bizim için Limak, kanıtlanmış başarı hikayeleri olan bir ortak ve bu bizim için çok önemli. İki kuruluşun tamamlayıcı özelliklerinin güçlü bir birliktelik yaratacağına inanıyoruz. Şu anda Türkiye’de enerji, ulaştırma ve şehircilik sektörlerinde birçok büyük projeyi değerlendiriyoruz" dedi.... 

Fenerbahçe için orada olmam gerek
Sohbet çok koyulaşmadan Nihat Özdemir telaşla salona girdi. Sohbete çok fazla iştirak edemeyeceğini söyleyen Nihat Özdemir, "Üst katta TFF’nin spor kulüplerinin başkanlarını UEFA Başkanı Micheal Platini’yle buluşturduğu yemek var. Maalesef bizim Limak’ın yemeği UEFA’nınki ile çakıştı. Fenerbahçe açısından şu anda orada olmam çok önemli. Platini’yle görüşmemiz söz konusu... O yüzden kısa kesip üst kata çıkmam gerekiyor" dedi ve İskenderun Limanı’yla ilgili şunları söyledi: "İskenderun, çok yakında Türkiye’nin en büyük limanlarından bir tanesi olacak. 29 Aralık’ta devraldık, 2 Ocak’ta inşaata başladık. Çünkü o devir süresinde geçen zamanı iyi değerlendirmiştik. Çok hızlı gidiyoruz. Yakın zamanda Mersin’in 3 katı büyüklüğünde bir konteynır limanı haline getireceğiz." 

1 milyar $ yatırımla Mersin’in 3 katı büyüklüğe ulaşacak
NİHAT Özdemir’in İskenderun Limanı’yla ilgili çok kısa açıklamalarından sonra Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, İskenderun, Güney ve Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki uzun dönemli altyapı yatırımlarına odaklanmak üzere Avrupa Yatırım Bankası, İtalyan Cassa Depositi e Prestiti, Fransız Caisses des Depots et Consignations gibi kurumsal yatırımcılar tarafından toplam 385 milyon euroluk sermayeyle kurulan InfraMed lnfrastructure’un ilk yatırımı olacak. 1 milyar euro büyüklüğü hedefleyen İnfraMed’in CEO’su Frederic Ottavy, neden Türkiye’yi tercih ettiklerini şöyle anlattı: "Bizim için Türkiye, Mısır, Fas üç temel pazar. Türkiye ilk sırada. İskenderun’a, doğru zamanda, doğru yerde, doğru ortakla yatırım diye bakıyoruz. Fon, ulaşım, enerji ve kentsel altyapı alanlarına odaklı. Türkiye’de de bu alanlardaki alt yapı yatırımlarını yakından inceliyoruz" dedi. Ebru Özdemir de InfraMed’le İskenderun Limanı’nda 750 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ve 1.3 milyon konteynıra ulaşacaklarını söyledi. Yatırımın tutarının daha sonra 1 milyar dolara ulaşacağını kaydeden Özdemir, tüm yatırımlar tamamlandığında İskenderun’un Mersin Limanı’nın 3 kat büyüklüğüne ulaşacağını söyledi. 

250 MİLYON $’LIK YATIRIM
LİMAK Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir Limak’ın, İskenderun Limanı’nın 36 yıl boyunca işletme hakkını 372 milyon dolar bedelle satın aldığını hatırlattı ve şunları söyledi: "Limak Yatırım, toplam 250 milyon dolarlık yatırım yapacağı limandaki hisselerinin yüzde 20’si için InfraMed’le ortaklık anlaşması yapmıştı. Türkiye’ye yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Limak Yatırım’a bağlı altyapı yatırımları enerji, ulaşım ve lojistik sektörlerini kapsıyor. Bu yatırımlar İstanbul Sabiha Gökçen ve Kosova Priştina Adem Jashari olmak üzere 2 havaalanı, 10 HES, 1 jeotermal santral, UEDAŞ ve ÇEDAŞ olmak üzere 2 elektrik dağıtım bölgesi ve iskenderun Limanı..."
X