İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2012
Cengiz-Kolin-Limak ’taç’ için 2 milyar $ ödeyecek

Cengiz-Kolin-Limak ’taç’ için 2 milyar $ ödeyecek

Akşam / 14.12.2012
4.2 milyon abonesiyle Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım bölgesi olan Boğaziçi Elektrik Dağıtım’ın yeni sahibi Cengiz-Kolin-Limak oldu. ’BEDAŞ’ı alarak enerji işimizi taçlandıracağız’ diyen ortaklar 1.960 milyar dolar ile rakiplerini geçti

Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım bölgelerini devralan ve Akdeniz EDAŞ ihalesini daha önce kazanan Cengiz-Kolin-Limak ortak girişim grubu 1 milyar 960 milyar dolarla Türkiye’nin en büyük dağıtım bölgesi olan Boğaziçi Elektrik Dağıtım’ın özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi verdi. Kamu ve özel sektörün heyecanla beklediği ihale dün 14.30’da Özelleştirme İdaresi’nde yapıldı. İhale Komisyonu Başkanı Halil İbrahim Kırşan yönetiminde gerçekleştirilen ve toplam yedi grubun katıldığı ihalede elemesiz ilk turda zarflar açıldığında en yüksek teklif 910 milyon dolar olarak açıklandı.

BAŞKANDAN FİYAT UYARISI

IC İçtaş, Torunlar Gıda, Aksa Elektrik, Çalık Enerji, Elsan-Tümaş-Karaçay OGG, Park Holding ve Cengiz-Kolin-Limak OGG’nin katıldığı ihalede elemeli turların ilkinde IC İçtaş elendi. Başkan Halil İbrahim Kırşan, fiyatların birbirine yakın olduğunu belirterek katılımcıları uyardı. İkinci turda teklif 1,550 milyar dolara yükseldi, Torunlar Gıda bu turda elendi. Aksa Elektrik’in elendiği üçüncü turda ise fiyat 1,652 milyar dolara yükseldi. 4. ve son elemeli turun kaybedeni ise Çalık Enerji oldu.

Park iki kez mola aldı

DÖRDÜNCÜ turun ardından açık artırma bölümü başladı. 1 milyar 765 milyon dolardan başlayan açık artırmada Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu ilk turda çekildi. Açık artırma yaklaşık 16 tur boyunca Park Holding ile Cengiz-Kolin-Limak arasında sürdü. 5 milyon dolar aralıklarla yapılan açık artırmada Park Holding iki kez mola aldı. 16. turda Cengiz-Limak-Kolin fiyatı 10 milyon dolar artırınca Park Holding çekildi.

Patronlar sonra geldi

İHALEYE şirket yöneticileri katılırken Cengiz-Limak-Kolin OGG’de masada Limak’ın patronu Nihat Özdemir’in kızı Ebru Özdemir oturdu. İhale bitince Özelleştirme İdaresi’ne ortaklar Nihat Özdemir ile Naci Koloğlu gelerek tebrikleri kabul ettiler. Daha önce ’İddialı değiliz’ diyen Nihat Özdemir keyifli görünüyordu. Hiç mola almayan ve açık artırmada rahat davranan ortakların 2 milyar doları gözden çıkardıkları belirtiliyor.

100 milyon dolarlık yatırım hedefi var

CENGİZ-Kolin-Liman OGG’nin Enerji Koordinatörü İsmail Ergüneş, Akdeniz ve Boğaziçi’nin devrinin nisan-mayıs aylarında tamamlanabileceğini söyledi. ’Rekabet mevzuatı açısından bir engel olacağını düşünmüyoruz’ diyen Ergüneş, BEDAŞ’ta kayıp-kaçak oranını bir yılda yüzde 10.8’in altına indirmeyi düşündüklerini belirterek ’100 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyoruz. Sektörde 10 milyon abone ile 35 milyar kws’e ulaştık. Açık ara Türkiye’nin en büyük enerji şirketi olduk’ OGG, ihale bedelini 3 taksitte ödeyecek.
X