Basın
Basında Limak
2012
Kosova’nın elektriğini Çalık-Limak dağıtacak

Kosova’nın elektriğini Çalık-Limak dağıtacak

Dünya / 22.10.2012
Çalık-Limak ortak konsorsiyumu, Kosova’da özelleştirme ihalesinde kazandıkları elektrik dağıtım şirketinin hisse devri için satış sözleşmesine imza attı. Yapılan açıklamaya göre, Çalık ve Limak Grupları, kurdukları ortak konsorsiyumla Kosova’nın elektrik dağıtım işini üstlenecek. Kosova Elektrik Korporasyonu’na bağlı Kosova Elektrik Dağıtım ve Tedarik şirketinin özelleştirilme ihalesine en yüksek teklifi veren Çalık- Limak Konsorsiyumu, 26 milyon 300 bin euroluk teklifiyle şirketin hisselerinin yüzde yüzüne sahip olacak.

15 yılda 300 milyon euroluk yatırım
Devrin Mayıs 2013’te gerçekleşmesini öngören satış sözleşmesi imza törenine, Kosovo Çalık Limak Energy Şirketi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Kosovo Çalık Limak Energy Şirketi İcra Kurulu Başkanı Nurettin Türkoğlu’nun yanı sıra Kosova Hükümeti ve Kosova Özelleştirme Komisyonu adına Ekonomik Kalkınma Bakanı Besim Beqaj de katıldı. Çalık ve Limak Grupları tarafından yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan konsorsiyum, Kosova’da hem elektrik dağıtımında kaliteyi artıracak, hem de kalkınmaya katkı sağlayacak bir model yaratmayı hedefliyor. Konsorsiyum 15 yılda 300 milyon euroluk yapacak. 15 yılda her yıl 20 milyon euroluk yatırım yapmayı planlayan konsorsiyum, yatırımlarda önceliği orta gerilim ve ana dağıtım merkezlerine vermeyi planlıyor. Şirketin devri ise Mayıs 2013’te gerçekleşecek.

Kosova Başbakanlık binasında, Kosovalı bakanlar ve yabancı kurum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde, Kosova Çalık-Limak Ortaklığı adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Türkiye’de elektrik dağıtımında iki önemli işletmeciyiz. Limak olarak biz 3 milyon 300 bin tüketici, Çalık Grubu da 1 milyon 700 bin müşteri olmak üzere 5 milyon tüketici ve 13 milyon insana hizmet veriyoruz. Hem Limak hem de Çalık Grubu’nun daha önce Kosova’ya yatırımları vardı. Kosova’yı Balkanlar’ın merkezi olarak görüyoruz ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Kardeş ülke Kosova’ya güvenimiz tam. Bu nedenle de hiçbir garanti almadan, garantörlük aramadan gönül rahatlığıyla imza atıyoruz Hemen değil ama yapacağımız yatırımlarla kaçağı önleyip güvenli, sürekli elektrik sağlayacağız" dedi.