İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2012
Fon Akdeniz çanağını hedefledi, İskenderun Limanı ilk durağı oldu

Fon Akdeniz çanağını hedefledi, İskenderun Limanı ilk durağı oldu

Hürriyet / 24.03.2012
LİMAK Yatırım, 372 milyon dolar karşılığında 36 yıllığına işletme hakkını aldığı İskenderun Limanı’ndaki hisselerinin yüzde 20’sini uluslararası altyapı yatırım fonu InfraMed Infrastructure’a devretti. Avrupa Yatırım Bankası, İtalyan Cassa Depositi e Prestiti, Fransız Caisses des Depots et Consignations, Caisse de Depot et de Gestion ve EFG Hermes gibi 5 kurumsal yatırımcının 385 milyon Euro’luk sermaye ile kurduğu fon, bu devralma işlemiyle dünyadaki ilk ortaklığını da Türkiye’de yapmış oldu. 

Türkiye’de ilk ortaklık 
Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, İskenderun Limanı’nın geniş bir hinterlandda tercih edilmesi ve Türkiye’nin en büyük limanlarından biri haline gelmesi için altyapı ve ekipman çalışmalarına başladıklarını belirterek, "Bu işler için 250 milyon dolarlık yatırım bütçesi belirledik. InfraMed ile ortaklık bizim için önemli bir başlangıç. InfraMed’in Türkiye’de ve dünyada ilk ortaklığını bizimle yapmasından mutluyuz" dedi. 

Uzun vadeli işbirliği 
İskenderun Limanı’nın ihalesini kazandıktan sonra InfraMed’in teklifiyle görüşmelere başladıklarını anlatan Ebru Özdemir, şunları söyledi: "InfraMed hem bölgesel olması hem altyapı yatırımları uzmanlığı hem de uzun vadeli projelere ilgi göstermesi nedeniyle dikkatimizi çekti ve kendileriyle uzun vadeli ortaklık yapma kararı aldık. Yapılan anlaşma ile İskenderun Limanı’nın yüzde 20 hissesi InfraMed’e devrediliyor. InfraMed ile ortaklık bizim için önemli bir başlangıç. Çünkü altyapı ağırlıklı bir şirket olarak, farklı alanlardaki yatırımlarımız için de önümüzdeki dönemde farklı işbirliği olanaklarına sıcak bakıyoruz. İlişkilerimize uzun vadeli bakıyoruz. InfraMed ile İskenderun Limanı’nı birlikte daha da ileriye taşıyacağız." 

Başarı haline getireceğiz 
InfraMed CEO’su Frederic Ottavy, Güney ve Doğu Akdeniz Bölgesi’ne odaklanmış uzun dönem uluslararası altyapı yatırım fonu olduklarını belirterek, yatırım kararlarıyla ilgili şunları anlattı: "Bu projeyi hem bölge hem de yatırımcılar için bir başarı haline getirmek amacıyla birlikte çalışacağız. İki kuruluşun tamamlayıcı özelliklerinin güçlü birliktelik yaratacağına inanıyoruz. InfraMed olarak şu anda Türkiye’de enerji, ulaştırma, şehircilik sektörlerinde birçok büyük projeyi değerlendiriyoruz." 

Önemli aktarma noktası
İlk işletecekleri limanın İskenderun Limanı olduğunu, burada yol aldıktan sonra başka liman işletmelerini de düşünebileceklerini anlatan Ebru Özdemir, "İskenderun Limanı hinterlandında 28 adet organize sanayi bölgesi bulunuyor. Liman doğal coğrafi yapısı gereği pek çok sanayi ve ticaret merkezine hizmet için en uygun konumda bulunuyor. Bu liman ayrıca Irak ve Suriye gibi komşularımızla transit ticaret için önemli bir aktarma noktasında bulunuyor" diye konuştu. 

Suriye’ye müdahalenin İskenderun’a etkilerini sordular
MISIR’a planladığı yatırımlar Arap Baharı’na takılan InfraMed’in yöneticileri, İskenderun Limanı için Limak Yatırım yönetimiyle görüşürken, "Suriye’ye müdahale olursa bu liman nasıl etkilenir" sorusunu da gündeme getirdi. Fonun CEO’su Frederic Ottavy, "Riskleri sorgulasak da biz Türkiye’ye uzun vadeli baktığımız için İskenderun Limanı’na geldik" dedi. 

1 milyar dolara çıkacak, yatırımı birlikte yapacak
Ebru Özdemir, devralma bedeli dahil İskenderun Limanı’na 750 milyon dolarlık yatırım yapılacağını ifade ederek şunları anlattı: "750 milyon dolarlık yatırım İskenderun Limam’ndaki konteyner kapasitesini 1.3 milyona çıkaracak. Daha sonra eklenecek 250 milyon dolarla konteyner kapasitesi 3 milyonu bulacak. Bu yatırımlarda InfraMed hep yanımızda olacak. Fonun en büyük özelliği altyapı yatırımlarına odaklanması. Bunun için 15 yıllık ortaklıkları öngörüyor. Altyapı yatırımları birkaç yılda para kazanabilecek işler değil." 

Her yıl çift haneli gelir hedefimiz var.
INFRAMED CEO’su Frederic Ottavy, "15 yılın sonunda İskenderun Limanı’ndan ne kadar bir kazançla çıkmayı bekliyorsunuz?" sorusuna, "Onu hesaplamak çok zor. Ancak, hedefimiz her yıl buradaki işimizin çift haneli oranla büyüyen gelir getirmesi" yanıtını verdi.
X