Basın
Basında Limak
2012
Edaş ihalesinde kazanan Cengiz-Kolin-Limak OGG

Edaş ihalesinde kazanan Cengiz-Kolin-Limak OGG

Akşam / 13.11.2012
Son dönemin hızlı şirketleri Cengiz-Kolin-Limak, Akdeniz Elektrik Dağıtım ihalesinin de galibi oldu. Konsorsiyum, EDAŞ için toplam 546 milyon dolar ödeyecek

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından gerçekleştirilen TEDAŞ’a ait Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin blok satış yöntemi ile özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 546 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak OGG verdi. Cengiz-Kolin-Limak OCG’nin yanı sıra üç katılımcının daha bulunduğu ihalede 430 milyon dolarlık en yüksek ilk teklifin ardından, ilk elemeli turda Alsim Alarko, 475 milyon dolardan başlayan açık artırma turlarında ise 531 milyon dolarda Elsan-Tümaş-Karaçay ve 543 milyon dolarda Genpa ihaleden çekildi.

Limak Enerji Koordinatörü İsmail Ergüneş ihalenin ardından yaptığı açıklamada "Herhangi bir finansman sıkıntısı yaşamayacağız; yüzde 20-30 oranında bir özkaynak kullanmayı planlıyoruz" dedi.

DÖRT TAKSİT
ÖİB, ödeme için yüzde 40’ı peşin olmak üzere dört taksitle ödeme imkanı tanıyacak. Taksitli ödeme seçeneğinden faydalanacaklarını kaydeden Ergüneş, "Akdeniz EDAŞ için 2015 sonuna kadar 350-400 milyon lira yatırım öngörüyoruz" diye konuştu.

1.7 milyon abonesi var
Toplam tüketim miktarı 5 milyar kvvh ve kayıp-kaçak oranı yüzde 11 olan Akdeniz EDAŞ’ın 2011 sonu itibarıyla 1.67 milyon abonesi bulunuyor. Ergüneş, "Bütün ihalelerde olacağız. Özellikle Boğaziçi EDAŞ’la konumumuzu taçlandırmak istiyoruz" diye konuştu.

Üç şirket gücünde!
Cengiz, Kolin ve Limak’ın eşit ortak olduğu OGG’nin özelleştirme sürecinde uyumlu çalıştığını belirten Ergüneş, "Her üç şirketin de belli bir gücü var. Biz bütün yatırımları öngörerek bu ortaklığı kurduk. Grubun gücünü (bir şirketin) üç katı olarak düşünmek lazım" dedi.

2010’DAKİ İHALE İPTAL OLMUŞTU
Antalya, Burdur ve İsparta illerinin elektrik dağıtımını kapsayan Akdeniz EDAŞ’ın 7 Aralık 2010’da gerçekleşen ilk ihalesi, diğer elektrik dağıtım bölgelerinin ihalelerinde de olduğu gibi yatırımcıların maddi yükümlülüklerini yerine getirmemeleri sebebiyle iptal olmuştu.