Basın
Basında Limak
2012
Dev Fon’u iskenderun Limanı’na bağladı, Fenerbahçe’ye koştu

Dev Fon’u iskenderun Limanı’na bağladı, Fenerbahçe’ye koştu

Star / 24.03.2012
Limak’ın patronu Nihat Özdemir’in, iskenderun Limanfyla ilgili önemli işbirliğini açıkladığı gece UEFA’nın da yemeği vardı. Özdemir "Fenerbahçe için orada olmalıyım" diyerek işiyle ilgili toplantıda fazla kalamadı. 

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük yankı uyandıran 36. UEFA Kongresi’nde şike soruşturmasında kulüplerin değil, şahısların en ağır cezayı alması gerektiği yönündeki açıklamaları Fenerbahçe camiasında heyecan yarattı. Şüphesiz bu heyecanı yaşayanların başında da Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir geliyor. 

Özdemir, aynı gün başka bir heyecanı daha yaşadı. Patronu olduğu Limak, geçen yıl sonunda işletme hakkını devraldığı İskenderun Limanı’nı Türkiye’nin en büyük limanlarından birisi haline getirecek işbirliğine gitti. İtalya, Fransa, Fas ve Mısır’ın en büyük yatırım fonlarıyla Avrupa Yatırım Bankası’nın kurduğu dev yatırım fonu InfraMed, ilk yatırımında Türkiye’yi ve İskenderun Limanı’nı seçmiş. 

Platini’yle yemekte buluştu Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ve İnfraMed’in yöneticileri İskenderun Limanı için yaptıkları işbirliğini açıklamak için Çırağan Sarayı’nda Perşembe akşamı gazetelerin ekonomi müdürleriyle sohbet toplantısı düzenledi. Sohbet henüz başlamıştı ki içeriye Nihat Özdemir girdi. Başbakan’ın sabahki açıklamalarından hayli mutlu olduğu gözlenen Özdemir, kendi işiyle ilgili toplantıda çok fazla kalamayacağını nazik bir şekilde dile getirdi. Çünkü Çırağan Sarayı’nda Türkiye Futbol Federasyonu’nun spor kulüplerinin başkanlarını UEFA Başkanı Micheal Platini’yle buluşturduğu yemek de vardı. Özdemir, o yemekten çok kısa süreliğine ayrılarak geldiği kendi işiyle ilgili toplatıda hemen söze girdi. "Bizim yemek maalesef bir UEFA yemeğiyle çakıştı. Fenerbahçe açısından şu anda orada olmam da önemli. Platini’yle görüşme ortamı bulacağız birazdan. Ben İskenderun Limanı’yla ilgili konuşayım" diyerek söze başlayan Nihat Özdemir, şunları söyledi: "Türkiye’nin İskenderun gibi bir çok limana ihtiyacı var. İskenderun Limanı, çok yakın bir zamanda Türkiye’nin en büyük limanlarından bir tanesi olacak. Stratejik olarak Türkiye’nin en iyi limanı. 29 Aralık’ta devraldık, 2 Ocak’ta inşaata başladık. Çünkü o devir süresinde geçen zamanı iyi değerlendirmiştik. Çok hızlı gidiyoruz. Yakın zamanda Mersin’in 3 katı büyüklüğünde bir konteynır limanı haline getireceğiz." Özdemir, İskenderun Limanı’na çok önem veriyor. Sık sık İskenderun’a gidiyor. Ancak o akşam büyük aşkı Fenerbahçe’yi düşünüyor. O yüzden kendi iş toplantısından ayrılarak Platini’yle konuşma imkanı bulacağı yemeğe geri döndü. 

1 MİLYAR $ YATIRIMLA MERSİN’İN 3 KATI BÜYÜKLÜĞE ULAŞACAK
NİHAT Özdemir’in İskenderun Limanı’yla ilgili açıklamalarından sonra Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, İnfraMed ile olan işbirliğini anlattı. Aynı zamanda Nihat Özdemir’in de kızı olan Ebru Hanım’ın verdiği bilgilere göre, İskenderun Limam’nın 36 yıl boyunca işletme hakkını 372 milyon dolar bedelle alan Limak Yatırım, limandaki hisselerinin yüzde 20’si için İnfraMed Infrastructure adlı yatırım fonu ile ortaklık anlasması yaptı. İlk yatırım Türkiye’ye InfraMed’le İskenderun Limanı’nda yapacakları yatırımın 1 milyar dolara ulaşacağını kaydeden Özdemir "Mersin Limanı’nın 3 kat büyüklüğüne ulaşacağız" dedi. 

İnfraMed, uzun dönemli altyapı yatırımlarına odaklanmak üzere Avrupa Yatırım Bankası’yla birlikte Fransa, İtalya, Fas ve Mısır’ın en büyük fonuları tarafından toplam 385 milyon Euro’luk sermayeyle kurulmuş. İskenderun, fonun ilk yatırımı olacak. 1 milyar Euro büyüklüğü hedefleyen İnfraMed’in CEO’su Frederic Ottavy, neden Türkiye’yi tercih ettiklerini söyle anlattı: "Yatırım yapacağımız listede Türkiye ilk sırada. Fon, ulaşım, enerji ve kentsel alt yapı alanlarına odaklı. Türkiye’de de bu alanlardaki alt yapı yatırımlarını yakından inceliyoruz" dedi. 

Limak, 36 yıl boyunca isletme hakkını 372 milyon dolara aldığı İskenderun Llmanı’nın yüzde 20’si için InfraMed’le ortaklık yaptı.