Basın
Basında Limak
2012
7 yıl sonra İskenderun, Limak’ın

7 yıl sonra İskenderun, Limak’ın

HaberTurk / 24.01.2012
İlk ihalesi 2005’de yapılan İskenderun Limanı’nın 36 yıl süreli işletme hakkı, Limak’a devredildi. Limak’ın patronu Nihat Özdemir, İskenderun’a 5 yıl içinde 250 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi. 

İskenderun Limanı 36 yıllığına işletilmek üzere Limak’a devredildi. Limak Holding İskenderun Limanı’na 5 yılda 250 milyon dolar yatıracak. Türkiye’nin 4. büyük limanı olan İskenderun Limanı’nın 372 milyon dolar bedelle Limak Holding’e devir teslim törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Hatay Milletvekili, Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı. 

Törende konuşan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İskenderun Limanı’nı İran’la transit ticarette önemli bir aktarma noktası ve dünyanın en büyük limanlarından biri haline getireceklerini söyledi. İlk etapta 1.3 milyon TEU’luk konteyner yatırımı yapacaklarını dile getiren Özdemir, bu proje için 6 bankadan 13.5 yıl vadeli 425 milyon dolarlık kredi aldıklarını vurguladı. 
BAKANLARIN KAYNAK ATIŞMASI
Devir sözleşmesinde Maliye Bakanı Şimşek ile Ulaştırma Bakanı Yıldırım arasında İskenderun Limanı’ndan elde edilecek 372 milyon doların nereye gideceği konusunda ilginç bir diyalog yaşandı. Yıldırım’ın konuşmasında, "Bu kaynak demiryolu yapımında kullanılacak öyle değil mi Sayın Maliye Bakanım?" sorusuna Şimşek’ten şu yanıt geldi: "Duyduğum kadarıyla İstanbul’da çok önemli birkaç gayrimenkulünüzü bize verecekmişsiniz. Biz de bunları satıp size kaynak sağlayacağız. 2013’et size yeterli kaynak ayrılmamış. Daha yolun başında uyguladığınız bu stratejiyi takdir ettim."