Basın
Basında Limak
2012
3 evden birini bu üçlü ışıklandıracak

3 evden birini bu üçlü ışıklandıracak

Vatan / 17.12.2012
İnşaatçıların ortaklığından enerji devi doğdu. Cengiz-Kolin-Limak’ın oluşturduğu grup, Uludağ, Çamlıbel, Akdeniz ve son olarak 1.96 milyar dolara BEDAŞ’ın elektrik dağıtım hakkını aldı. Ortak girişim grubu Gediz ihalesini de kazanırsa Türkiye toplamındaki elektrik dağıtım payını yüzde 29.08’e çıkaracak.

Kazandıkları özelleştirme ve taahhüt ihaleleriyle dikkati çeken Cengiz, Kolin ve Limak şirketlerinin oluşturduğu ortak girişim grubu, kısa sürede enerji sektöründe önemli bir güce ulaştı. Uludağ ile Çamlıbel’in ardından Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve son olarak BEDAŞ ihalesini kazanan ortak girişim grubu, Gediz Elektrik Dağıtım ihalesini de alırsa Türkiye toplamındaki dağıtım payını yüzde 29.08’e yükseltecek.

Gaziantep-Şanlıurfa ve Ankara-Pozantı otoyollarının yapım ihalesi sırasında Limak ve Kolin şirketleri arasındaki ortaklık, Karadeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında yüklenilen Espiye-Çarşıbaşı Yolu inşaatı işinin yapımı sürecinde kurulan Limak-Kolin Adi Ortaklığı ile ileri bir düzeye taşındı. Yine her iki şirket doğalgaz dağıtım ihalelerine birlikte katılmış ve 2005’ te İzmir Doğalgaz Dağıtım İhalesini oldukça rekabetçi bir fiyat vererek kazanmıştı.

Limak-Kolin Adi Ortaklığı olarak birçok ihaleye giren iki şirket, Yüksek Hızlı Tren demiryolu alt yapı inşaatı işlerinin TCDD tarafından ihale edilmesi sürecinde bu defa Çinli bir ortağın da aralarında bulunduğu CMBE Cengiz-Limak-Mapa-Kolin İş Ortaklığı ile yola devam etti. 5 ortaklı bu yapı Yerköy-Sivas Hızlı Tren demiryolu altyapı inşaatı işinin ihalesini kazanarak bu işin yapımına başladı. Yüksek Hızlı Tren hattı yapım ihalesinin kazanılmasının ardından ortak girişime Cengiz İnşaat’ı da katan Limak ve Kolin, yeni hedef olarak TEDAŞ’ın elinde bulunan elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ihalelerine katıldı. Ankara kökenli Cengiz, Kolin ve Limak şirketlerinin oluşturduğu ortak girişim grubu, 2010 yılında yapılan ihale sonunda Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin 25 yıllık işletim hakkını elde etti.

Geçtiğimiz ay Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, 546 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, en son Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) için 1 milyar 960 milyon dolar teklifle en yüksek teklifi veren grup olmuştu. Yeni hedef olarak İzmir ve Manisa’ya elektrik dağıtım hizmeti veren Gediz Elektrik Dağıtım’m özelleştirilmesi ihalesini belirleyen ortaklar, Gediz Elektrik Dağıtım ihalesini de alırsa Türkiye toplamındaki dağıtım payını yüzde 29.08’e yükseltmiş olacak.

Sektörün Açık Ara Lideri Olduk

Geçen hafta yapılan BEDAŞ ihalesine Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Nihat Özdemir’in kızı Ebru Özdemir de katıldı. Cengiz-Kolin-Limak İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş ise "Bu özelleştirme ile sektörün açık ara lideri olduk" açıklamasını yaptı.

Yurtdışında santralleri var

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı İhalesi’ne de birlikte katılarak 19 yıl 7 ay işletme süresiyle en iyi teklifi veren Ortak Girişim Grubu, bazı ihalelere ise iki şirket olarak katıldı. Cengiz İnşaat’tan ayrı olarak, Gürcistan’da hidroelektirik santral yapmak üzere KLG Limited adında bir şirket kuran Kolin ve Limak, hali hazırda Gürcistan’da 106 MW Tekhuri santralini yapmak üzere gerekli sözleşmeleri imzalayarak süreci başlatmış bulunuyor.