Basın
Basında Limak
2012
17 milyon yolcuya ulaşacak paralel pistle kapasite iki katına çıkacak

17 milyon yolcuya ulaşacak paralel pistle kapasite iki katına çıkacak

Hürriyet / 20.04.2012
Yıl sonunda 17 milyon yolcuya ulaşmayı hedefleyen İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, 2015’te tamamlanacak paralel pist ile kapasitesini iki kat artıracak. 

Kamulaştırmanın devam ettiğini söyleyen Sabiha Gökçen CEO’su Gökhan Buğday, "Çalışmaların 2015’te tamamlanmasını planlıyoruz. Paralel pist ile iki uçak aynı anda pistlere inip kalkabilecek" dedi. Hava trafiğine bakıldığında İstanbul’un çok önemli bir transit merkez haline geldiğini söyleyen Buğday, "Türkiye ve çevresinde bu kadar çok noktaya uçan başka bir yer yok. Altyapıyı geliştirdiğimiz takdirde üstünü doldurmak zor bir şey değil. İstanbul’da 100 milyonu geçecek bir yolcu potansiyeli bekleniyor" dedi. 

4 milyon yolcu var
Sabiha Gökçen’de 3 yılda 4.3 milyondan geçen yıl 13.7 milyon yolcuya çıktıklarına dikkat çeken Buğday, şöyle konuştu: "Yıl sonunda yolcu sayısının 17 milyona ulaşması bekleniyor. Türk Hava Yolları 20 Nisan’da iç hatlarda buradan haftada 76 sefer yapmaya başlayacak. Bu çalışmaları dış hatlarda da bekliyoruz." 

Endüstri parkı olacak
Savunma Sanayn Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası ortaklığıyla teknoloji ve endüstri parkı çalışmalarını hatırlatan Gökhan Buğday, şunları anlattı: "450 firma yer talebinde bulundu. Araştırma geliştirme faaliyetleri yapılacak. 3 yılda çalışan sayısı 30 bine ulaşacak. Yeni teknoloji parkına ve İstanbul Finans Merkezi’ne gelecek yolcular ciddi bir potansiyel oluşturacak. İç hatlarda 30, dış hatlarda 741 noktaya uçuş imkanı sağlayan Sabiha Gökçen Havalimanı, geçen yıl yüzde 92 oranında rötarsız uçuş oranı yakaladı. Bu yıl hedef yüzde 94." 

Görüşmeler sürüyor
Sabiha Gökçen’in ortakları arasında yüzde 40’ar oranda Limak, Hintli GMR ve yüzde 20 ile Malezyalı Malaysia Airport bulunuyor. Malezyalıların Limak’ın hisselerinin bir kısmını almak için görüşmeler olduğunu doğrulayan Gökhan Buğday, "Ortaklar kendi aralarında görüşmeye devam ediyor. Türkiye yatırımlar konusunda cazip bir alan haline geldi. Görüşmelerin yıl sonunda tamamlanması planlanıyor" diye konuştu. 

Büyümek için firsatlan takip ettiklerini ve 3’üncü havalimanıyla ilgilendiklerini söyleyen Gökhan Buğday, "Biz de TAV gibi büyümek, farklı coğrafyalarda havalimanları işletmek istiyoruz. 3’üncü havalimanı için projenin ana hatları belli oldukça ancak bir şeyler ortaya çıkacak" dedi.