İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Sabiha Gökçen yeni ödüllere hazırlanıyor

Sabiha Gökçen yeni ödüllere hazırlanıyor

Dünya Perşembe Rotası / 01.07.2010
Güney Avrupa kategorisinde "Yüksek Övgüye Değer Ödülü" ve "Avrupa’da Yolcu trafiğini Artıran Havalimanı" ödüllerinin ardından son olarak "En büyük Turizm Yatırımları" ödülünü alan Sabiha Gökçen, A380’i indirebilen tek havalimanı ünvanını almaya hazırlanıyor.

2010 yılının ilk 5 ayında yüzde 104 büyüme gerçekleştirdiklerini kaydeden İSG CEO’su Gökhan Buğday, "Havalimanımız daha birçok ödül alarak büyümeye ve ilklerin öncüsü olmaya devam edecek. Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen ikinci pist çalışmaları 2013’te tamamlandığında A380’i indirebilen tek havalimanı unvanını alacağız" dedi. Buğday, "Ben Sabiha Gökçen’i tüm Anadolu’nun havalimanı olarak görüyorum. Çünkü Atatürk Havalimanı dışında tarifeli yurtdışı seferi yapan hava limanı yok. Atatürk limanındaki trafiği azaltacak, büyümeyi taşıyacak yer de burası. Bu da bizim uzun soluklu büyümemize yardımcı olacak bir faktör. Sene sonuna kadar yaklaşık yüzde 85 civarında bir büyüme bekliyoruz. Kargo taşımacılığında ise 30 bin tonu hedefliyoruz. Ekonomik küresel kriz yaşanmasaydı daha fazla büyüme yakalayacaktık. 2010 yılı için hemen hemen tüm anlaşmalarımızı yaptık. Spanair gibi birçok büyük havayolu şirketi ile anlaştık. Biz burayı ayn bir market olarak pazarlıyoruz. Sabiha Gökçen Türkiye’nin Anadolu tarafına hitap eden bir markettir. Bu bölgede çok büyük bir istihdam sağladık" şeklinde konuştu.

"Yeni bir şehir doğacak"
İstanbul’un yeni ekonomi merkezinin Anadolu Yakası olacağının altım çizen Buğday, "Burası özlemle beklenen bir yerdi. Artık yatırımlar bu bölgede olacak, çünkü Avrupa yakasında yatırım yapacak yer kalmadı. Avrupa yakası daha çok turist ağırlayan, yeme içme merkezi olacak burası ise ekonomi merkezi haline gelecek.

Havalimanımızın kurulması ile otoban ve köprü trafiğinin de azaldığı söyleniyor. Çünkü Bursa dahil 18 milyon kişi bu havalimanını tercih ediyor. Türkiye’de ilk master planı olan havalimanıyız. İleri Teknoloji Endüstri Parkı kapsamında yapılan master planında bu bölgede oteller, konferans salonları, hastaneler, alışveriş merkezleri araştırma geliştirme bölümleri, laboratuar ile 30 bin kişinin yaşayabileceği bir konsept planlanıyor. İTO ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ortaklaşa bu projeye imzayı attılar ve yaklaşık 4-5 ay içinde ilk kazmayı atıp inşaata başlayacaklar" dedi.

"Kargo taşımacılığında da iddialıyız"
Kargo taşımacılığına da değinen Buğday, bu konuda da şunları kaydetti: "Kargo taşımacılığı altyapı gerektiren bir konu. Bizim bunun için de altyapımız var. Şu anda kapasitemiz 100 bin ton. TNT ile anlaştık, TNT bütün kargo uçaklarını buraya getiriyor. TNTnin buraya gelmesi bizim için önemli, çünkü buradaki potansiyeli, buranın işlerliğini gösterecek öne çıkaracak görüntülerden bir tanesi. Fakat kriz yılında yolcu taşımacılığında büyümemize rağmen kargoda küçüldük. İthalat ve ihracat durunca tabi ki bizim sektörümüzü de çok geriledi. Durgunluk en çok üretimi etkiledi. Üretim durunca da direkt kargo etkilendi. Kargo şimdi o kayıplarını yeniden kazanma aşamasında. Eskiye dönme çabası kargoda devam ediyor. Eğer geniş ve güzel altyapılar yapılırsa Türkiye kargoda da bir hub konumuna gelecek. Bir dağıtım merkezi olacak. Ama bunun için ülke olarak altyapı çalışmalarımızı hızlandırmamız gerekiyor."
X