İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Priştina Havalimanı’nı Limak işletecek

Priştina Havalimanı’nı Limak işletecek

Dünya / 14.08.2010
Limak’ın liderliğini yürüttüğü Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, Priştina Uluslararası Havalimanı’nın genişletilmesi ve 20 yıllığına işletilmesini içeren imtiyaz sözleşmesini imzaladı. Limak Konsorsiyumu, Priştina Havalimanına 2012 yılına kadar 140 milyon Euro yatırım yapacak.

İmtiyaz sözleşmesinin imzalanması nedeniyle Priştina’da düzenlenen törende konuşan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Sezai Bacaksız, havalimanının Kosova’yı Avrupa’ya bağlayan bir kapı olacağım belirterek, "Çağdaş Kosova’ya yakışır bir havalimanı inşa edeceğiz. Buna olan güvenimiz tamdır" dedi. Bacaksız, Priştina havaalanının 1.5 milyon yolcu sayısını 4 milyona çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Limak Kosova JSC Yönetim Kurulu Üyesi Mertol Genç, ortaklığın yüzde 90 Limak, yüzde 10 Fransız Aeroports de Lyon’a ait olduğuna işaret ederek, "Yeni havalimanının inşaatına 2011 yılı gibi başlanması planlanıyor. İhale taahhütleri arasında bize verilen 180 günlük süre var. Biz bu süre içerisinde hem eski havalimanının işletmesini devralacağız hem de yeni havalimanı için inşaata başlayacağız" dedi. 20 yıllığına devraldıklan havalimanı için 140 milyon Euro yatırım yapacaklarına dikkat çeken Genç, Kosova’yı Balkanlarda yayılma stratejilerinin merkezi olarak gördüklerini söyledi.

Genç, "Bu sabit gelirli bir anlaşma değil. Kamu-özel teşebbüs ortaklığıdır. Elde edilen gelire göre Kosova devletiyle gelir paylaşımı yapılacak" açıklamasında bulundu. Limak’ın elektrik, yol inşaatı gibi alanlarda da iyi olduğuna vurgu yapan Genç, Kosova’da olası bir elektrik dağıtımı özelleştirmesi için niyet mektubu verdiklerini kaydetti.

Genç, "Kosova pek çok ülke tarafından tanınmıyor. Yatırımınıza bir sorun teşkil eder mi?" şeklindeki bir soruya ise şöyle yanıt verdi: "Kosova’yı dünyada tanıyan çok fazla üike var. Biz Kosova’ya yatırım kararını 2 dakikada aldık. Hiçbir endişe duymadık. Kosovalı olmaktan imtina etmedik. Kosovalı olmak istiyoruz. Buradaki yatırımlarımıza devam edeceğiz."

Kosova 400 milyon Euro gelir bekliyor
Kosova Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakam Fatmir Limaj, Priştina havalimanı ile Kosova’nın ilk defa bir özelleştirme gerçekleştirmiş olacağını belirterek, "Bu özelleştirmeden 20 yılda 400 milyon Euro düzeyinde gelir elde edeceğiz. Limak konsorsiyumu brüt gelirlerinden yıllık yüzde 39.92 ödemeyi taahhüt etti" diye konuştu.

Priştina Havalimanı özelleştirme sürecinin 2 yıl önce başladığına işaret eden Limaj, "Priştina-Üsküp otobanının da özelleştirilmesi gerekiyor. Onun için de çalışmalara başlayacağız" dedi.

Priştina Uluslararası Havalimanına 2012’ye kadar 140 milyon Euro yatırım yapacak olan Limak Konsorsiyumu, 27 bin metrekarelik terminal binası ile 77 bin metrekarelik apron, hava kulesi, bin 750 araç kapasiteli otopark ve bağlantı yollarını inşa edip işletecek. Yer hizmetleri, yakıt, kargo, apron işletmelerinden ve bunların bakım onarımlarından da sorumlu olacak.

"AYEDAS’ın ihalesine de katılacağız"
Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemlr, Limak Holding’in enerji ve havalimanı islerinde büyümeyi hedeflediğini kaydetti. Kosova’nın havalimanı ve şehir içi oteli, yol, AVM gibi pek cok yapılanmaya ihtiyaç duyduğuna işaret eden Özdemir, "Bizde bu alanlarla ilgilenebiliriz. Sektörler bizim için mantıklıysa fırsattır" dedi. Kosova’nın enerji, turizm ve madencilik konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Özdemlr, ilerleyen süreçlerde iddialı özelleştirmeler gerçekleşeceğini kaydetti. Türkiye’de de hastane yap-islet-devret projeleriyle ilgilendiklerini açıklayan Özdemlr, bunlar için fırsat kolladıkların kaydetti. Son olarak Boğaziçi Elektrik’in ihalesine girdiklerini hatırlatan Özdemir, "Biz burayı alamadık vah, tüh demeyiz. Alana da hayırlı olsun deriz. Ama biz de elimizde bir dağıtım bölgesi daha olmasını istiyoruz. Bunun için önümüzdeki haftalarda yapılacak olan diğer bölgelerin dağıtım ihalelerine de katılacağız" açıklamasında bulundu.
X