İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Limak’tan prestijli yatırım

Limak’tan prestijli yatırım

İstiklal / 30.09.2010
LimakHolding, Yalova’da bir dönem Atatürk’ün konakladığı Limak Thermal Otelini (eski adı Taksim Oteli) 20 milyon dolar yatırımla 30 yıl sonra yeniden hizmete açtı

Avrupa Birliği’nin yılda 40 milyar olar kazandığı termal turizm Türkiye’de de ayağa kalkıyor.

Sadece son iki haftada iki termal otel açılışı yapıldı. İnşaat, turizm, enerji, çimento, havacılık ve gıda sahalarında faaliyet gösteren Limak Holding, Yalova’da bir dönem Atatürk’ün konakladığı Limak Thermal Oteli’ni (eski adı Taksim Oteli) 20 milyon dolar yatırımla 30 yıl sonra yeniden hizmete açtı.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’de termal turizminin .’denizkum-güneş’in ardından 2. sıraya yerleşeceğini söyledi. Otelin tarihi eser olması, bir dönem devlet büyüklerine ev .sahipliği yapması sebebiyle Limak’ın en prestijli yatırımı olduğunu vurgulayan Özdemir, "Bizim otelle ilgili bir kâr amacımız yok.

Fakat bu otel, beraberinde birçok bireysel yatırımcıyı Yalova’ya çekecektir.

Zaten Türkiye’de termal turizm yatırımı artmaya başladı." dedi. Geçen hafta Kaya Grubu İzmir’de Kaya Thermal ve Con- ( vention Otel’i hizmete açmıştı. Şubat ayında Erikli Su’nun kurucusu Aslanoba ailesi, Bursa’da Marigold adı ile beş yıldızlı bir termal otel açarken, Ankara ve Kırşehir’de ise iki ayn termal otelin inşası sürüyor. Bu örneklerin potansiyel için ancak bir başlangıç olabileceğine işaret eden Nihat Özdemir, "Birçok yatırımcı termale yoğunlaştı. Zaten Türkiye, sıcak suda zengin bir ülke. Özellikle Doğu ve Güneydoğu, ciddi potansiyele sahip." şeklinde konuştu. Bu bilgilere rağmen Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu’nun verdiği bilgiye göre Türkiye’nin 21,5 milyar dolarlık yıllık turizm gelirlerinde termal turizmin payı yüzde 1’i aşmıyor. AB ise bu sektörden yılda 40. milyar dolar kapanıyor.

Türkiye Jeotermal’Demeği’nin verilerine göre Almanya ve Macaristan’a termal turizm amaçlı giden turist sayısı 10 milyon. Bu rakam Rusya’da 8, Fransa’da 1 milyona yakın. Kaynak zenginliği açısından dünyada ilk 7 ülke arasında olan Türkiye’nin sıcak sulan ise henüz turist için çekim merkezi değil. Nihat Özdemir, termal su kaynaklarının ticari saha haline getirilememesinden yakınıyor. Yalova Thermal Otel sayesinde Bursa’ya sık sık gidip geldiklerini anlatan Limak Özdemir, Bursa’nın kendilerine çok sıcak bir şehir olarak göründüğünü söyledi. Limak İnşaat, şubatta Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da faaliyet gösteren Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ’yi 940 milyon dolara satın almıştı. Özdemir, aldıkları elektrik ihalesiyle ilgili olarak da yeniden yapılandırma sürecini bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Akdeniz Elektrik, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik ve Toroslar Elektrik’in özelleştirilmesi sürecinde de teklif vereceklerini açıkladı. Medine Havaalanı ihalesinde TAV ve YDA ile, Kahire Havaalanı ihalesinde de TAV ve ENKA ile yeterlilik aldıklarını, Türk firmalarının böyle ihalelerde yeterlik almasının ciddi bir prestij olduğunu vurguladı. "Sadece yeterlik almak bile onlarca ortaklık ve iş teklifi almamıza sebep oluyor." diyen Özdemir, şu an Türkiye’de enerjiden otoyol inşaatlarına kadar birçok ihaleyle ilgilendiklerini kaydetti.
X