İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Limak’ın hedefinde Irak ve Suriye var

Limak’ın hedefinde Irak ve Suriye var

İndergi / 01.08.2010
Limak Çimento Grup Genel Koordinatörü Gültekin Aksüyek, 2009 yılına göre Türk çimento sektörünün büyüme oranının 2010 yılında yüzde 5-6 civarında olacağını tahmin ettiklerini söyledi. 2008 yılına göre 2009 yılında; Türkiye’de çimento üretiminin yüzde 4,94, dış satışta yüzde 32,53 oranında büyüdüğünü belirten Aksüyek, iç satışta ise 1,45 oranında küçüldüğünü dile getirdi.

Aksüyek, klinker üretiminde ise yüzde 3,20 oranında artışın olduğunu ifade etti. 2009 yılına göre 2010 yılında; Mart ayı sonu itibariyle Türkiye’de çimento üretiminin yüzde 12,31, dış satışta yüzde 11,56, iç satışta ise yüzde 11,56 oranında büyüdüğünü vurgulayan Aksüyek, klinker üretiminde ise yüzde 15,08 oranında artışın olduğunu anlattı. Aksüyek, yakıt olarak kullanılan ithal petrokokun mal bedeli ve nakliye fiyatlarının aşırı yüksek olması maliyetleri olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, "Dolayısıyla ihracatta rekabet şansımız azalmaktadır. 2010 yılı için 1 ton çimento içerisindeki petrokok maliyeti yaklaşık yüzde 32 oranındadır. Ülkemizdeki yüksek olması (maliyetlerimiz içindeki payı yaklaşık yüzde 22 seviyelerine gelmiş bulunmaktadır. Sadece 2009 yılında enerjiye yapılan zam yaklaşık yüzde 13 mertebesine gelmiştir. Kalkınmada öncelikli Yörelerde Enerji Teşviği uygulanmasının geçmiş yıllarda olduğu gibi tekrar yürürlüğe konulması bölge yatırımları ve istihdamı açısından büyük önem arz etmektedir. Yurtiçi nakliyelerinin D.D.Y. ile yapılması hususunda gerekli yatırımların yapılması, teşvik edilmesi ve yeterli seviyede vagon tahsisinin yapılması önem arz etmektedir" diye konuştu.

Şanlıurfa Çimento Fabrikası gelecek yıl devreye alınacak
Şanlıurfa Çimento Fabrikası’nda prekalsinasyon yatırımının devam ettiğini ifade eden Aksüyek, bu yatırımın 2011 yılının Şubat ayında devreye alınmasının planlandığını söyledi. Yatırımın tamamlandığında mevcut klinker kapasitesinin 1 milyon ton/yıl’a çıkacağını belirtti. Aksüyek, mevcut kapasitelere yapılan yatırımlar sonucunda yıllık klinker üretimi 2 milyon 742 bin tona ve çimentonun ise 6 milyon 653 bin tona ulaştığını kaydetti. Üretimin yüzde 33’ünü ihraç ettiklerini anlatan Aksüyek, yurtiçinde Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgelerini, yurtdışında ise Irak ve Suriye’yi hedef pazarlar olarak seçtiklerini dile getirdi. Aksüyek, Limak Şirketler Grubu’nun 2000 yılı Mart ayında Kurtalan Çimento Fabrikasını satın alarak çimento sektörüne girdiğini dile getirerek, "Faaliyet alanımız klinker ve çimento üretimi ve satışı yapmaktır. Üretimi gerçekleştirilen bu tesisleri yurt içi ve yurt dışında kurmak, satın almak ve işletmektir. Grubumuz hali hazırda dört çimento fabrikası ve iki öğütme ve paketleme tesisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir" diye konuştu.
X