İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Limak, Pristina’yı Avrupa’ya açacak Kosova 400 milyon euro kazanacak

Limak, Pristina’yı Avrupa’ya açacak Kosova 400 milyon euro kazanacak

Akşam / 14.08.2010
Priştina Havalimanı’nı yenileyip 20 yıl boyunca işletmesini yapacak olan Limak Holding, mevcut yolcu sayısını 1.4 milyondan 4 milyona çıkarmayı hedefliyor. Buraya 140 milyon euro yatırım yapacak olan Limak, bölgedeki elektrik dağıtım, otel ve AVM fırsatlarını da inceliyor.

Kosova’daki Priştina Havalimanı’nın genişletilmesi ve 20 yıllığına işletme hakkını alan Limak Holding, bölgedeki otel, alışveriş merkezi ve elektrik dağıtım ihalelerini de yakın markaja aldı. Priştina Uluslararası Havalimanı’nın genişletilmesi ve 20 yıllığına işletilmesini içeren Kosova Cumhuriyeti’nin ’ilk’’ imtiyaz sözleşmesi, Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu ile Kosova Devleti arasında önceki gün imzalandı. Limak Konsorsiyumu, 140 milyon euro yatırım yapılması hedeflenen havalimanına, 27 bin metrekarelik terminal binası ile 77 bin metrekarelik apron, hava kulesi, otopark ve bağlantı yolları inşa edecek ve yer hizmetleri, yakıt, kargo, apron işletmeleri ile bunların bakım ve onarımlarından sorumlu olacak.

HEDEF 4 MİLYON YOLCU
Kosova Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakanı Fatmir Limaj, imtiyaz sözleşmesinin imza töreninde yaptığı konuşmada konsorsiyumun hükümete brüt gelirlerinden yüzde 39,92’sini vermeyi taahhüt ettiğini hatırlatarak, yolcu sayısının artmasıyla, Kosova Devleti’nin 20 yılın sonunda 400 milyon euro’nun üzerinde gelir elde edeceğini söyledi. Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız da Priştina Uluslararası Havalimanı’nın, Balkanlar’ı Avrupa’ya bağlayan Kosova’nın dünyaya açılan kapısı olacağını belirterek, bu projenin, Kosova açısından yeni cumhuriyetin ilk büyük yatırımı olması itibarıyla önem taşıdığını vurguladı. Bacaksız, 1,4 milyon olan yolcu sayısını 4 milyona kadar çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Halka arz 2011’de olacak
REUTERS’A konuşan Limak Yatırım CEO’su Murat Dedeoğlu, Limak Holding bünyesinde altyapı ve enerji gibi bölümleri barındıran Limak Yatırım’ın yüzde 35’lik kısmının 2011’in ilk yarısı içinde halka açılması için Bank of America Merrill Lynch, Unicredit Yapı Kredi Menkul’e sözlü yetki verildiğini belirtti.

Medine için ön yeterlilik aldık Cancun’a da teklif vereceğiz
LİMAK Holding olarak, dünyanın dört bir tarafındaki havalimanı ihalelerini yakın markaja aldıklarını ifade eden Ebru Özdemir, ’Şu anda gündemimizde Medine var. Başvurumuzu yaptık, ön yeterlilik aldık’ dedi. Özellikle Balkanlar ve Ortadoğu’daki havalimanı projelerini öncelikli olarak izlediklerini ve 5’e yakın projeyi takip ettiklerini belirten Özdemir, ’Meksika’daki Cancun Havalimanı’na yeterlilik başvurusu yapma kararı aldık. Dünyadaki bütün havalimanlarıyla ilgileniyoruz, neden orada bir şey yapmayalım’ diye konuştu.

Hastane ihaleleri gündemde
SAĞLIK Bakanlığı’nın kendine bağlı hastaneleri yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkaracağını ifade eden Ebru Özdemir, ’Bu proje ilgimizi çekiyor. Bildiğimiz kadarıyla önce Kayseri sonra Ankara Etlik ihaleye çıkacak. Özellikle Ankara’dakiyle ilgileniyoruz’ dedi. Boğaziçi Dağıtım ihalesiyle ilgili olarak da konuşan Özdemir, ’Bir bölge daha almak istiyorduk. Ama ihalede çıkan rakam bizim kendi yaptığımız hesabın üzerindeydi. Eminim onların da ayrı bir hesabı vardır. Sonuçta biz Sabiha Gökçen’i alırken de pahalı demişlerdi. Dolasıyla herkesin hesabı ayrı, alanlara hayırlı olsun diyoruz’ şeklinde konuştu.

Kosova elektrik dağıtım ihalesiyle ilgileniyoruz
LİMAK Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, Kosova’daki yatırım fırsatlarını araştırdıklarını belirterek, sadece Priştina Havalimanı ile sınırlı kalmayı düşünmediklerini belirtti. Kosova’da özelleştirilecek elektrik dağıtım ihalelerinde hangi yatırımcıların ilgilendiğini tespit edebilmek için hükümetin bir duyuru yaptığı hatırlatan Özdemir, ’Biz de henüz teklif değil ama ilgilenebileceğimizi belirten bir mektup verdik’ dedi. Kosova’da otelcilik konusunda da büyük bir ihtiyacın bulunduğunu belirten Özdemir, ’Henüz bir projemiz yok. Ama burada hem otel hem AVM ihtiyacı var. Burada ofisimizi kurduk, bunların hepsi çok hızlı gündemimize gelebilir.’
X