İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Limak Kosova’ya ’üs’ kuruyor

Limak Kosova’ya ’üs’ kuruyor

Posta / 14.08.2010
Kosova, başkent Priştine’deki yegane havalimanını Limak’a emanet etti. Havalimanının 140 milyon euro yatırımla modernize edilmesi ve 20 yıl işletilmesine ilişkin anlaşma imzalandı, ülkeyi dünyaya açacak çalışma için Limak tarafı, "Kosova, Balkanlara yayılma stratejimizin merkezi" dedi.

Balkanların genç ülkesi Kosova, dünyaya açılma kapısı Priştine Havalimanı’nın modernize edilip büyütülmesi ve 20 yıl işletilmesi görevini, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmecisi Limak’a verdi.

Kamu mülkiyetinin kiralanmasına ilişkin ilk imtiyaz sözleşmesi olan anlaşma, Kosova Devleti ile Limak Kosova International Airport Konsorsiyumu arasında imzalandı. Konsorsiyumda, Limak’ın yüzde 90, Fransız Aeroport de Lyon’un yüzde 10 payı bulunuyor.

Yolcu hedefi 4 milyon Limak Grubu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, Priştine Havalimanı’na 140 milyon euro yatırımla 27 bin metrekarelik terminal binası, 77 bin metrekarelik apron, hava kulesi, otopark ve bağlantı yolları inşa edeceklerini bildirdi. Bacaksız, "Hedef, 1.4 milyon olan yıllık yolcu trafiğini 4 milyona çıkarmak" dedi. Havalimanını 180 gün içinde devralacak olan Limak, cironun yüzde 39.92’sini devlete verecek, Kosova 20 yüda 400 milyon euro gelir elde edecek.

Elektriğe ’niyetli’ Sezai Bacaksız, havalimanının Kosova’nın dünyaya açılan kapısı olacağını dile getirirken, Limak’ın da Kosova’yı ’açılım merkezi’ olarak gördüğü öğrenildi. Limak Yatırım İş Geliştirme Direktörü Mertol Genç, "İnşaat, enerji, turizm ve altyapı faaliyetleri de bulunan Limak, Kosova’da diğer işkollarıyla da ilgilidir. Elektrik dağıtım için hükümete bir niyet mektubu ilettik bile. Ayrıca biz Kosova’yı Balkanlara yayılma stratejimizin merkezi olarak görüyoruz" dedi.

Priştine Havalimanı’nın yeni yuzu üç boyutlu grafiklerle tanıtıldı.
Hastaneye de talip Limak Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, havacılık, enerji ve altyapı alanlarında büyümek istediklerine dikkat çekerek, "Tüm dünyada bu sektörleri takip ediyoruz. Kosova’nın yanı sıra Gürcistan’da da enerji dağıtım ihalelerine bakıyoruz" dedi. Özdemir, ayrıca Türkiye’de hastane ön yeterliliklerine müracaat ettiklerini açıklayarak şöyle devam etti: "Kendi başımıza hastane yapma niyetinde değiliz. Yap-işlet-devret türü hastane projeleriyle ilgileniyoruz."

Halka arz geliyor
Limak Grubu, altyapı ve enerji şirketi Limak Yatırım’ı halka arz etmeye hazırlanıyor. Limak Yatırım İcra Kurulu Başkanı Murat Dedeoğlu, Reuters’e yaptığı açıklamada, şirketin yüzde 35’lik kısmının 2011’in ilk yarısında halka açılması için Merrill Lynch, Unicredit ve Yapı Kredi Menkul’e sözlü yetki verildiğini söyledi. Limak Yatırım, Priştine Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Uludağ Elektrik gibi şirketleri çatısı altında bulunduruyor.
X