İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Limak, Kıbrıs yatırımını bu yıl tamamlıyor

Limak, Kıbrıs yatırımını bu yıl tamamlıyor

Referans Küresel / 05.07.2010
Limak, Kuzey Kıbrıs’ta bin yatak kapasiteli bir otel yatırımı yapıyor.

Kıbrıs, Türk yatırımcılarının gözdesi olmaya devam ediyor. Akdeniz iklimi ve doğası Kıbrıs yatırımlarının turizm sektöründe yoğunlaşmasını sağlıyor. Kıbrıs’a turizm yatırımı yapan şirketler arasında, Limak da bulunuyor. Limak, Kuzey Kıbrıs’ta Bafra bölgesinde, bin yatak kapasiteli bir otel yatırımı yapıyor. Limak International Otel Genel Koordinatörü ve icra Kurulu Üyesi Kaan Kavaloğlu, Bablyon Resort projesi’nin dünyanın yedi harikasından biri olan Babil’in Asma Bahçeleri’nden esinlenerek tasarlanmış bulunduğunu belirterek, toplam yatırım bedelinin 120 milyon dolar olduğunu, 2010 yılında tamamlanacağını söyledi.

Otelde, dört adet açık ve bir adet kapalı yüzme havuzu, aqua park, 850 kişilik kapalı, 450 kişilik açık ve üç adet 200 kişilik açık alakart restoran bulunuyor. Ulusal ve uluslararası kongreler için tasarlanan otelde ayrıca toplam 4 bin 400 kişilik toplantı salonu yer alıyor. Diğer taraftan Saydam Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Saydam, KKTC’de birçok sektörde yatırım fırsatı olmasına rağmen, iki ülke arasında "Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşmasının eksikliği ve KKTC’nin kapalı ekonomi düzeni nedeniyle yabancı yatırımcıların KKTC’de arzu ettikleri yatırım iklimini bulamadıklarını belirterek, "KKTC’nin orta ve uzun vadede inşaat, sanayi ve tarım odaklı kalkınmasının ve Türk sermayesinin ülkeye girişi sağlanmalıdır" dedi.

KKTC vatandaşının Türkiye’de maksimum üç günde şirket kuruluşunu tamamlayıp faaliyete geçirip, bir günde de gayrimenkul tapusunu aldığını belirten Saydam şöyle devam etti; "TC vatandaşı KKTC’de ise, 45 günden önce şirket kuruluşunu tamamlayamaz, gavrimenkul tapusunu da iki seneden önce alamaz, Bakanlar Kurulu kararı gerekli. Özel teşvikli yatırım’ kapsamında değilse, TC vatandaşları / şirketleri inşaat ’ve turizm sektöründe, faaliyet gösteremez. Hiçbir liberal ekonomide yer almayan bu düzenlemelerin ivedilikle kaldırılması önem taşıyor."
X