İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Limak, Fransız’la 140 milyon Euro yatıracak, Kosova dünyaya açılacak

Limak, Fransız’la 140 milyon Euro yatıracak, Kosova dünyaya açılacak

Hürriyet / 13.08.2010
PRİŞTİNA Havalimanı’nın genişletilmesi ve işletme ihalesini 20 yıllığına kazanan Limak Grubu, imtiyaz sözleşmesini Kosova hükümeti ile imzaladı. İki yıl içinde 140 milyon Euro yatırım yapacak Limak ve Fransız ortağı Aeroport de Lyon havalimanı kapasitesini yıllık 4 milyon yolcuya çıkaracak. Kosova Ulaştırma ve Telekominükasyon Bakanı Fatmir Limaj, Ekonomi Bakanı Ahmet Shala ve Limak Şirketer Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız tarafından imzalanan proje ile havalimanının yeni terminali 2012’de hizmete girecek.

Aktarma merkezi olacak
İki ülke ilişkilerinin tarihi bir bağa sahip olduğunu söyleyen Başbakan Thaci, projenin ülkedeki ilk yap-işlet-devret ihalesini olduğunu açıkladı. Thaci "Bağımsızlığını kazanan Kosova için bu çok önemli bir proje. Türk şüketlerini buraya davet ediyoruz" dedi. Sezai Bacaksız da, "Hem Türkiye, hem de Kosova açısından bir ilk olma özelliği taşıyan bu proje ile bölge ekonomisine önemli derecede katma değer sağlamak istiyoruz. Kosova bizim Avrupa’ya açılan stratejik kapımız olacak. Sabiha Gökçen’den edindiğimiz tecrübeyi Priştina’ya yansıtacağız" diye konuştu.

140 milyon Euro yatıracak .
Priştina Uluslararası Havalimanına 2012’ye kadar 140 milyon Euro yatırım yapacak olan Limak Konsorsiyumu, 27 bin metrekarelik terminal binası ile 77 bin metrekarelik apron, kulesi, otopark ve bağlantı yollarını inşa edip işletecek. Yer hizmetleri, yakıt, kargo, apron işletmelerinden ve bunların bakım onarımlarından da sorumlu olacak.

Ortaklığın yüzde 90’ı Limak, kalanının da Fransız Aeroport de Lyon’dan oluşuyor. Halen Türk Hava Yollan’nın yanı sıra Swiss, Avusturya, Air Berlin, Germanwings gibi şirketlerin tarifeli uçtuğu Priştina Havalimanı geçen yıl 1.5 milyon yolcu tarafından kullanıldı. Yolcu ağırlığının önemli bölümünü Avrupa’da işçi-olarak çalışan Kosovalılar oluşturuyor. Havalimanının büyümesiyle bölgedeki diğer ülke yolcularına da hizmet verilmesi planlanıyor.
X