İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Limak asıldı, fiyat dörde katlandı: İskenderun Limanı’na 372 milyon dolar

Limak asıldı, fiyat dörde katlandı: İskenderun Limanı’na 372 milyon dolar

Sözcü / 29.09.2010
AKTARMA noktası olarak önemli bir role sahip olan İskenderun Limanı ikinci kez görücüye çıktı. 12 firmanın katıldığı ihaleyi 372 milyon dolarlık teklifiyle Limak kazandı. Limanın 36 yıl süreyle işletme hakkı devri yöntemiyle satışı için nihai pazarlık görüşmeleri Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda yapıldı.

İhalede elemesiz turda en yüksek teklif 160 milyon dolar oldu. İhalede ilk elemeli turda teklif 255.1 milyon dolara çıkarken, Çelebi-Kolüı Ortak Girişim Grubu elendi. İkinci elemeli turda 301.9 milyon dolar teklif edilirken, ilk ihaleyi alan PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu saf dışı kaldı. Üçüncü elemeli turda Yıldırım Holding elenirken, teklif tutan 325.1 milyon dolara yükseldi.

Dördüncü elemeli turda teklif 336.2 milyon dolara çıkarken, IC İçtaş İnşaat elendi. Beşinci turda en yüksek teklif tutan 338.3 milyon dolar olurken, Assan Panel ihale dışı kaldı.

Nefes kesen çekişme
Son tur Öncesi YDA İnşaat-Alp Ateş-Butros Deniz ve NaldiyatSabay Denizcilik Ortak Girişim Grubu ve Limak inşaat mola aldı. Son turda Gemport-Limar Ortak Girişim Grubu ihale dışı kaldı. Açık artırmaya 351.3 milyon dolardan geçildi. Asgari artırım aralığı 100 bin dolar olarak belirlendi. Beş yatırımcının katıldığı açık artırmada CEY Grubu ’hayırlı olsun’ derken, Kumport teklifi 351.4 milyon dolara çıkardı. Daha sonra Global mola istedi ve ihaleden çekildiğini açıkladı. Limak, teklifi 351.5 milyon dolara çıkanıken bu kez YDA OGG mola istedi ve ’teşekkür’ ederek çekildi. Kumport ve Limak arasında başlayan nefes kesen çekişmede galip gelen Limak oldu.

Limak 372 milyon dolarlılk teklifiyle ihaleyi kazandı. İlk ihale göz önüne alındığında teklif tutan 4.6 kat fazla oldu.
X