İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
LİMAK 180 günde Kosova’yı havadan dünyaya bağlayacak

LİMAK 180 günde Kosova’yı havadan dünyaya bağlayacak

Bugün / 14.08.2010
Limak’ın sahibi Nihat Ozdemir’in ihalelerin gözdesi kızı Ebru, elektrik dağıtım ihalelerinde bozulan moralini Kosova’da düzeltti. Başkent Priştina’ya yapılacak havalimanının yapımını üstlenen Limak, 180 gün sonra Kosova’yı dünyaya açacak Ebru Özdemir adını kamuoyu, ihalelerdeki başarılarıyla tanıdı. Limak’ın patronu, babası Nihat Özdemir, kendisi gibi mühendis olan kızını, iş hayatına yönlendirirken, zorluklarla baş etmeyi bizzat yaşamasını istedi. Ebru Özdemir, kendi deyimiyle de maratonun "son 100 metresi"ni çok iyi kullanarak ihalelerde ipi göğüsledi.

MORALİNİ DÜZELTTİ
Son elektrik dağıtım ihalelerinde bunu gerçekleştiremedi. Gerekçesini sorduğumda, "Fiyatlar çok fırladı, hesaplarımıza uymadığı için veda edip çekildik" dedi. İhalelerde bozulan moralini Özdemir, Kosova’da düzeltti. Özdemir, Limak Holding Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, Limak Yatınm’ın CEOsu Murat Dedeoğlu ve firmanın öteki profesyonelleriyle gittiğimiz Kosova’nın başkenti Priştina’da önemli bir protokol sözleşmesi imzalandı. Limak yetkilileri, Fransız ortak Aeroports de Lyon yetkilileriyle Priştina uluslararası havalimanının genişletilmesi ve 20 yıllığına işletilmesini içeren imtiyaz sözleşmesine Kosova Cumhuriyeti bakanlarıyla imza attılar. Kosova Ekonomi Bakanlığı binasında düzenlenen törenle imzalanan protokol hemen yürürlüğe girdiğinden, gelecek 180 günde alanın tamamlanması gerekiyor. Kosova Başbakanı Hashim Thaci’nin ev sahipliğinde yapılan törende Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakanı Fatmir Limaj ile Ekonomi Bakanı Ahmet Shala, hükümetleri adma imzaları atarken, Sezai Bacaksız, 17 Şubat 2008’de bağımsızlığına kavuşan Kosova’nın tek havalimanı olan Priştina’yı dünyaya açacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

140 MİLYON EURO YATIRIM
Kosova için bir ilk olma özelliği taşıyan proje, devlet ile özel sektör iş paylaşım modeline dayanıyor. Yatırım tutarı 140 milyon euroya çıkması beklenen alan, 20 yılın sonunda Kosova devletine 400 milyon euroluk kaynak sağlayabilecek. Şu anda 1.5 milyon olan yolcu sayısının da 4 milyona çıkartılması hedefleniyor. Ortak konsorsiyum, elde edilecek gelirlerin karşılığında yatırım dışında Kosova Cumhuriyeti’ne ciro üzerinden kira ödeyecek. Havalimanı anlaşması Kosova’da imzanlandı.

Limak Yatırım halka açılıyor
Limak Yatırım’ın CEO’su Murat Dedeoğlu, Limak Holding bünyesinde altyapı ve enerji gibi bölümleri barındıran Limak Yatırım’ın yüzde 35’lik kısmının 2011’in ilk yarısı içinde halka açılması için Bank of America, Merril Liynch, Unicredit-Yapı Kredi Menkul’e sözlü yetki verildiğini söyledi. Bu arada Dedeoğlu, şu anda takip edilen projeler arasında Medine Havalimanı’nın imtiyaz hakkı devri ve EÜAŞ özelleştirmeleri, Başkent doğalgaz ihalesinin de bulunduğunu belirtirken, "Medine ihalesini mutlaka almak istiyoruz" dedi.

MUTLU EVLİLİK, MUTLU ORTAKLIK
Limak heyetine büyük ilgi gösteren Kosova Ekonomi Bakanı Ahmet Shala ve öteki yetkililer, Prizren gezisinin ardından bir yemek düzenlediler. Shala, Ebru Özdemir ve Sezai Bacaksız’a, "23 yıldır mutlu bir evliliğim var, Priştina projesiyle sizlerle başlayan ortaklığımız da çok uzun yıllar sürer" dedi.
X