İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
Atatürk’ün Termal Oteli hizmetinizde

Atatürk’ün Termal Oteli hizmetinizde

Cumhuriyet Turizm / 29.09.2010
Mustafa Kemal Atatürk’ün konuklarını misafir ettiği otelin terasında oturup yemek yemek, tavla oynadığı bahçesinde dinlenmek, şifa bulduğu termal suların keyfini çıkarmak isterseniz, artık Yalova’nın Termal ilçesindeki eski Büyük Otel yeniden hizmetinizde...

Yapım tarihi 1905 olarak belirlenen ve 1930’lu yıllarda yeniden elden geçirilen Büyük Otel’in ilk misafiri Atatürk olmuş. Atatürk bu tarihten sonra burada konuklarını ağırlamış, uzun vakitler geçinmiş. New York’tan uçarak Atlantik’i aşıp İstanbul’a inen Amerikalı pilotları da 1 Ağustos 1931’de bu otelde ağırlamış, ömrünün son dönemlerinde bu otelde daha çok zaman geçirmeye çalışan Atatürk’ün ölümünün ardından otel bir süre daha hizmet vermeye devam etmiş. İsmet İnönü, Fevzi Çakmak da otelin misafirleri arasında yer alırken iyice eskiyen oteli 1984’te ziyaret eden dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren yıkılması talimatını vermiş. Kaderine terk edilen bina için 2001 yılında Gazi Üniversitesi tarafından bir onarım projesi yapılmış. Ancak aradan geçen zamanda projeler uygulamaya geçmeyince binalar daha da çürümüş...

Ve tam bir harabeye dönüşen oteli yeniden eski günlerine döndürebilmek için 2 yıl önce Limak Holding devreye girmiş. 20 milyon dolar harcanarak orijinaline uygun olarak restore edilen otel binası, Atatürk’ün Termal ilçesini ziyaretinin yıldönümü olan 19 Ağustos’ta yeniden konuklarına kapılarını açtı.

4 odadan oluşan süit "Cihannüma"yla birlikte toplam 48 odaya sahip olan otelin her bir köşesinde hattatlar, kalemkârlar ayrı ayrı hünerlerini sergilemiş. Atatürk’ün anısını yaşatmak için de oda numaraları 1881’den 1938’e kadar belirlenmiş, 1938’in son rakamı da sonsuzluk işaretine dönüştürülmüş. Odaların her biri Cumhuriyet döneminin renkleri, dekorasyonuyla abartıya kaçmadan özenle döşenmiş. En ufak ayrıntılar da düşünülmüş, telefonların bile o dönemdekilerin aynısı bulunmuş. Tüm bunların yanı sıra modern dünyanın olmazsa olmazları da eksik edilmemiş. Isıtma sistemi, klima gibi günümüzün vazgeçilmezleri de o dönemlerle uyumlu hale getirilmiş.

Kendinizi küçük Dolmabahçe Sarayı’nda hissettiğiniz bu odalardan çıktığınız andan itibaren de Samanlı Dağları’nın temiz havası ciğerlerinize dolmaya başlıyor. Ya da hiç binadan çıkmadan arada kurulan cam piramidi kullanarak termal havuzun bulunduğu binaya geçebiliyorsunuz. Bölgenin termal suyunun bulunduğu havuzlarda sıcak suyla yüzmenin tadını çıkarmanın yanı sıra buralarda SPA masajı, sauna, buhar banyosu, Türk hamamı keyfi yapmak da mümkün.

Otelin personeli ise inanın abartı değil; "Türkiye’nin en güler yüzlü "personeli" yarışması olsa dereceye girebilir. Yolunuz otele düşerse personelinin, restoranlarında, havuz başında kendinizi Latife Hanım gibi hissetmeniz için koşturduğunu göreceksiniz. Özel fincanlarda gelen Türk kahvesinin yanında lokumunuz, otele girişte de böğürtlen şurubunuz unutulmuyor. Otelin mutfak bölümü ise ayrı bir övgüye değer. Bu kadar övgünün arasında hiç mi kusur yok. Kusur görür müsünüz bilmem ama bu kadar keyfin maliyeti de çok ucuz değil. Bu otelde kişi başı konaklama fiyatı gecelik 300 liradan başlıyor. Cihannüma gibi bölümlerde ise bu fiyat katlanıyor.

Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, turizm konusunda belli bir aşamaya gelen Limak’ın prestij amaçlı olarak bu oteli hizmete soktuğunu belirterek "Ticari değiliz, duygusalız. Atatürk’ün mirasını yaşatmaktan dolayı büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Otelin tarihine yakışır hizmet sağlamayı amaçlıyoruz" diyor. Kavaloğlu, binayı bir müze gibi ziyaret etmek isteyen çok kişinin olduğunu, buna izin verdiklerini, gelen konukların binayı gezdikten sonra kafesinden de yararlanabildiğim anlatıyor.

Ben de size Türkiye’nin ilk termal butik oteli olduğu söylenen Limak Termal Butik’te konaklamasanız bile önünden geçerken içeri girip Cumhuriyet döneminin asaletini hissetmenizi öneriyorum.
X