İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
2 bölgede devir tamamlandı, Şimşek, Başkent için uyardı

2 bölgede devir tamamlandı, Şimşek, Başkent için uyardı

Star / 04.09.2010
Uludağ ve Camlıbel Elektrik’in 1.2 milyar dolara devri dün yapıldı. Törende konuşan Şimşek daha önce devri yapılan Ankara’daki kesintiler için uyardı. Törende önce devir sözleşmeleri imzalandı. Daha sonra hazırlanan sembolik çekler takdim edildi.

Uludağ ve Camlıbel Elektrik Dağıtım Anonim Şirketlerinin hisse devir sözleşmeleri, Rixos Otel’de düzenlenen bir törende imzalandı. İmza töreniyle, Uludağ ve Camlıbel Elektrik A.Ş’nin Limak, Kolin ve Cengiz ortaklığına devri tamamlanmış oldu. Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinde hizmet veren Uludağ Elektrik 940 milyon dolar bedelle özelleştirildi. Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde hizmet sunan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş’nin özelleştirme bedeli de yapılan ihalede 258 milyon 500 bin dolar olarak belirlenmişti. Böylece 2 dağıtım şirketinin toplam özelleştirme bedeli, 1 milyar 198 milyon 500 bin dolar oldu.

KESİNTİ ŞİKAYETLERİ GELİYOR
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, imza töreninde yaptığı konuşmada devri yapılan bölgelerde hizmet kalitesinin artırılmasını istedi. Şimşek özel sektöre daha önce devredilen bazı dağıtım bölgelerinin iyi yönetilemediğine dair sinyaller aldıklarını belirterek uyardı. Şimşek, "Örneğin Ankara’da. Bu konuda şikayetler çok. Elektrik kesintilerinin artmaması, azalması lazım. Hizmet kalitesinin azalmaması, artması lazım. İnşallah bizde de işletme giderleri yüzde 50 düşer. Yatırım maliyeti yüzde 40 azalır. Elektrik kesintileri de yüzde 40 düşüş gösterir" dedi. Şimşek yapılan son devir ile birlikte, elektrik dağıtımının yüzde 37’sinin özel sektöre geçmiş olacağını söyledi.

YILDIZ: HİZMETİ AKSATMAYIN
Enerji Bakam Taner Yıldız da yaptığı konuşmada, elektrik dağıtım ihalelerini kazanan firmalara hizmet konusunda uyarıda bulunarak "Verilen hizmetlerden biri aksadığında, arıza çıktığında vatandaşın ’özel şirket bu işimizi yapamıyor’ diyeceği bir süreceği giriyoruz" dedi. EPDK Başkanı Hasan Köktaş da dağıtım şirketlerinin kayıp ve kaçak oranlarını düşürmesi gerektiğini vurguladı.

Başkent Elektrik: Hatların yüzde 70’ini yeniledik
Başkent Elektrik’in 2007 yılından beri yapılmayan şebeke hatlarının bakımının yüzde 70’ini tamamladığı bildirildi. Şirketten yapılan açıklamada, 2007 yılından beri bakım yapılmaması nedeniyle dağıtım şebekesinde istenmeyen elektrik kesintileri yaşandığı ifade edildi. Şirketin devir alınmasının ardından bakım yapılmayan dağıtım şebekesi için gerekli planlamaların yapıldığı ve 2010 Nisan ayında planlı ve önleyici bakım çalışmaları başlatıldığı kaydedilen açıklamada, "Nisan ayından itibaren 63.356 adet ekipmana, 4533 km’lik yüksek gerilim ve 4437 km’lik alçak gerilim enerji hattına bakım yapılmıştır" denildi.
X