İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2010
12 ay turizm

12 ay turizm

İleri / 12.10.2010
Limak International Hotels & Resorts Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, sektörde farklılaşma adına yürüttükleri projeyi Turizm Güncel’e açıkladı. Alternatif turizme yönelik sağlık ile kongreyi birleştirip, sporun da içinde olduğu bir yapı yaratacağız. Bunun için İzmir ya da Bursa civarını düşünüyoruz...

Limak International Hotels & Resorts Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, uzun vadede yaratacakları yeni otel konseptlerini ve sektörün son durumunu TurizmGüncel ile paylaştı.

TÜRKİYE’DEKİ CİRO DÜŞÜŞÜ, İSTANBUL’DAN KAYNAKLANIYOR
Kaan Kavaloğlu, öncelikle Türkiye’de turizmden elde edilen cironun son yıllarda düşmesinin altında yatan sebepleri şöyle açıkladı: "Ufak tefek yaşanan dönemsel krizlerle ve tur operatörlerinin krizleriyle paketlerde satış fiyatları düşüyor. Aslında şu anda fiyatlar iyi bir döneme girdi. Turizmin cirosundaki düşüş istanbul’da fiyatların düşüşünden kaynaklanıyor. Rekabet girdi, farklı bir arz kapasitesi girdi sistemin içerisine. Dolayısıyla tüm Türkiye’nin cirodaki düşüşü, İstanbul’dan kaynaklanıyor. Yoksa Antalya’daki resort bölgelerde fiyatlarda artış var. Son 7 yıllık skalada 7 yıllık bir düşüş var. Bu kadar çok otel ihalesine girmiş bir grup olarak kimin ne kadar fiyatı var, hepsini biliyoruz. Spesifik zamanlarda şehir dolduğu zaman fiyatlar çok iyi yükseldiği için bu dengeleniyor ama dönemsel fiyat artışlarıyla ortalama fiyat artışlarına bakıldığında İstanbul’da fiyatlar düşük. Çünkü arz arttı. İstanbul’a gelen turist sayısında iki senedir azalma var."

LİMAK AVRASYA OTEL’E 50 MİLYON DOLAR YATIRDIK
Kavaloğlu, Limak Limak International Hotels &, Resorts’un İstanbul Kavacık’ta hayata geçireceği Limak Avrasya Otel hakkında, şu bilgileri verdi: "Limak Avrasya Otel Kavacık’ta, tapulu arazi üzerine kurulu, 202 odalı, İstanbul’un göbeğinde doğayla başbaşa olunabilecek bir otel. Aramızda iş merkezi mi olsun otel mi olsun konusunda tartıştığımız, patronlarımızın da desteğiyle otel yapmaya karar verdiğimiz 5 yıldızlı bir otel... Adı niye Avrasya? Çünkü hemen köprünün üzerinde bir otel. Her iki havalimanına da aynı mesafe uzaklıkta ve iş merkezlerine yakın...

İSTANBUL İÇİN GEÇ KALDIK, KABUL EDİYORUZ
Aslında istanbul için geç kaldık, kabul ediyoruz. Ama niye geç kaldık? Limak olarak şehir otelciliğinde birçok ihaleye girdik. O ihalelerde bizim yaptığımız fizibiliteler, emlak değeri açısından değil otel konseptiyle işletilecek tekliflerdi. Bizim ayaklarımız hep yere bastı. Hiç fahiş fiyatlarla teklifler vermedik. Olaya turizme yatırım yapıp, onu geri almak olarak baktık. Burada yatırdığımız parayı 7 yılda alacağız. Limak Avrasya Otel’e 50 milyon dolar yatırdık."

TERMAL TURİZMİ; SPOR VE KONGRE TURİZMİYLE BİRLEŞTİRECEĞİZ
Kaan Kavaloğlu Limak olarak ilerleyen dönemlerde yaratacakları yeni otel konseptlerini anlattı: Farklılaşma, markalaşmanın saç ayağıdır. Birşeyler ortaya koymadığınız sürece herkes aynı pastadan pay almaya çalışıyor. Bizim burada yaptığımız, oluşan bilgimizle sağlık turizmi ve kongre turizmini birleştiren bir yatırım ortaya koymaktır. Bundan sonraki hedefimiz bu olacaktır. Termal turizmi kongre turizmiyle birleştirip, içinde spor turizminin de olduğu bir yapı yaratmak istiyoruz. Alternatif turizme yönelik 12 aylık bir tesis yaratmayı hayal ediyoruz.

İKİ AYRI YERE BAKIYORUZ
Bununla ilgili iki yer planlıyoruz. Biri Yalova Bursa civarı olabilir. Diğer yer ise izmir olabilir. Şirketin gücü, yurtdışında arttıkça bize teklifler geliyor. Bulgaristan’dan Litvanya’ya, Priştina’dan İngiltere’ye otel fizibiliteleri var. Niye geliyor? Çünkü biz artık sektörün global oyuncusuyuz."
X