Basın
Basında Limak
2009
Türkiye uçuşa geçti

Türkiye uçuşa geçti

Posta / 01.11.2009
Başbakan Erdoğan havacılık sektörünün dünyada yüzde 5, Türkiye’de yüzde 30 büyüdüğünü söyledi. Türk havacılık sektörünün dünyadan çok daha hızlı büyüdüğünü söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yeni terminal binasının açılışında yaptığı konuşmada, "Hani Türkiye uçuşa geçecek’ diyorduk ya işte Türkiye gerçekten uçuyor" dedi.

Başbakan’a söz vermişti
Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletme hakkını alan Limak Holding ortaklığında kurulan ISG, Başbakan’a verdiği sözü tuttu. Yeni terminal binası ve eklerinin açılışı, hedeflenen süreden bir yıl önce yapıldı, ikinci pistin yapımı için de düğmeye basıldı. 2012’de tamamlanması öngörülen pist sayesinde Sabiha Gökçen, en yüksek kapasiteye sahip havalimanı olacak ve Airbus 380 tipi uçaklar havalimanına inebilecek.

İstikbal göklerdedir
Yeni terminal binasının inşaat süresi 30 aydı. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda 18 ayda tamamlandı. Bina dün Erdoğan tarafından açıldı. Açılışta Atatürk’ün İstikbal göklerdedir’ sözünü hatırlatan Erdoğan, "Bütün dünyada havacılık yüzde 5 büyürken, Türkiye yüzde 30 gibi bir hızla büyümeye başladı. Hani ’Türkiye uçuşa geçecek’ diyorduk ya, işte Türkiye gerçekten uçuyor" dedi.

İkinci pist de gelecek
Sabiha Gökçen’in açıldığı 2001’de 47 bin yolcuya hizmet verdiğini belirten Erdoğan, 2009 itibarıyla havalimanının 6 milyon yolcuyu ağırlayabilecek hale geldiğini belirtti. Başbakan Erdoğan, yapılacak ikinci pist ve diğer yatırımlarla havalimanının daha ileri bir seviyeye ulaşacağını ve İstanbul’un ulaşım ihtiyacına cevap veren, Türkiye’nin en önemli havalimanlarından biri olacağını kaydetti.

Sabiha Gökçen’den Marmaray’a bağlatı
Havayolu trafiğinin Atatürk Havalimanından Sabiha Gökçen’e kaydığını ve şehir içi trafiğin de aynı yönde değişim gösterdiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, İstanbul’un şehir içi trafiğini farklı şekillerde geliştirdiklerini anlattı Erdoğan, "Marmaray’la burayı bağlantılı hale getireceğiz. Marmaray bitirildiğinde buradan Atatürk Havalimanı’na ulaşma imkanı olabilecek. Bu konuda yapılan çalışmalar devam ediyor. Böylece Asya ve Avrupa arasındaki dengeyi daha sağlıklı ". hale getireceğiz" dedi.

THY’nin ilk dış yolcusu 9 Kasım’da uçacak
Sabiha Gökçen Yatırım AŞ’nin İcra Başkanı Gökhan Buğday, 320 bin metrekarelik terminal binasıyla kapasitenin 2012’de 25 milyon yolcuya çıkarılacağın söyledi. THY’nin 9 Kasım’dan itibaren Avrupa’daki yedi noktaya uçuşunu Sabiha Gökçen’den yapacağını belirten Buğday, THY’nin Sabiha Gökçen’den Moskova, Londra, Köln, Stuttgart, Berlin, Amsterdam ve Hannover’e tarifeli uçuşlar yapacağını söyledi. Buğday, projede 128 odalı Türkiye’nin en büyük havalimanı otelini de hizmete açacaklarını açıkladı.

Airbus’ın A380’ini indirme hayalimiz var
Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, Başbakan’a verdikleri söz doğrultusunda inşaatı rekor sürede tamamladıklarına dikkat çekti. Havalimanında ikinci bir pist ihtiyacının da olduğunu söyleyen Özdemir, "Buna Savunma Sanayi Müsteşarlığı da destek veriyor. Kamulaştırma için 100 milyon euro ayrıldı, 2012’de bu pist biter. İkinci pist 60 metre genişliğinde 3500 metre uzunluğunda olacak. Bizim bu havalimanına Airbus’ın A380’ini indirme hayalimiz var. Yeni pist bize bu imkânı verecek" dedi.