Basın
Basında Limak
2009
Sabiha Gökçen yeni terminali açtı

Sabiha Gökçen yeni terminali açtı

Milliyet / 01.11.2009
Sabiha Gökçen yeni terminali açtı, A380’e pist de yapacak istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ’nın ISG yeni terminal binası ve ekleri açıldı. 18 ayda tamamlanan yatırım 500 milyon euro’ya mal oldu. Yeni hedef ISG’ye dünyanın en büyük uçağı A380’in inebileceği bir pist inşa etmek

Avrupa’nın en yeni havalimanı unvanına sahip olan istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yeni terminal binası ve ekleri açıldı, inşaat, 18 ayda 500 milyon euro yatırımla tamamlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı açılış töreninde konuşan ISG CEO’su Gökhan Buğday, 30 ayda tamamlanması beklenen alanın rekor sürede 18 ayda bitirildiği dile getirerek 320 bin metrekarelik yeni terminal binasıyla yolcu kapasitesini gelecek yıl 8 milyona çıkacağını anlattı. Buğday, "Burayı devraldığımızda yolcu kapasitesi 4 milyondu. Bu yıl 6.1 milyon yolcu olarak gerçekleşti. Hedefimiz gelecekyıl için 8.5, 2012 içinse 25 milyon yolcuya ulaşmak" diye konuştu.

İkinci pist geliyor
Havalimanının ikinci pistinin inşası için gerekli ödeneklerin ayrıldığını, proje çalışmalarının sürdüğünü anlatan Buğday şunları söyledi: "ikinci pistin istimlak bedeli için 100 milyon euro harcandı. Şu an bir yandan kamulaştırma, diğer yandan projelendirme çalışmaları yapılıyor, ikinci pistle ISG, Türkiye’nin en büyük kapasiteli havalimanı olacak. 2012’de devreye alınması planlanan pist 60 metre eninde, 3 bin 500 metre uzunluğunda. Hayalimiz buraya Airbus 380’i indirmek." Gövdesi iki katlı olan Airbus 380 dünyanın en büyük uçağı olarak biliniyor.

Kırmızı ışıksız ulaşım
İSG’nin erişim imkanları açısından en kolay ulaşılır havalimanı olduğunu ifade eden Buğday şunları anlattı: "Kırmızı ışıksız ulaşılan tek havalimanıyız. Hem toplu taşıma olanakları hem de kara ve deniz bağlantısı sayesinde benzersiz bir lokasyona sahibiz. Bir havalimanından beklenen en ileri teknolojik altyapı ile yolcu ve insan güvenliğini yüzde 100 sağlayan sisteme sahibiz. 128 oda kapasiteli Türkiye’nin en büyük havalimanı otelini de yakında hizmete açacağız."

Buğday, 25 milyon yolcu kapasitesi olan alanın 50 milyon yolcuyu ağırlayabilecek şekilde inşa edildiğini de sözlerine ekledi. Buğday, yeni terminalin açılışıyla 60’ın üzerinde havayolu şirketinin uçuş gerçekleştirdiği SG’nin yurtdışı tarifeli uçuş sayısında artış beklediklerini dile getirdi.

Seçim söylentisi borsayı düşürdü
Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in adını taşıyan havalimanına yeni bir terminal binası kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başbakan Erdoğan, açılışta, erken seçim tartışmalarına da değindi. Erdoğan, borsanın erken seçim söylentileri nedeniyle düştüğünü söylerken, bu hafta birçok önemli borsa düşüş yaşadı. ABD’de tüketici güvenin azalması, yeni ev satışlarının düşmesi gibi nedenlerle ABD ve Avrupa borsaları da geriledi. Haftalık bazda Dow Jones Endeksi yüzde 2.51, İngiltere’de FTSE 100 Endeksi yüzde 1.81, Almanya’da DAX yüzde 3.09, Fransa’da CAC yüzde 2.86 geriledi. IMKB de bu genel havanın etkisiyle bir haftada yüzde 7.89 düştü.

Nihat Özdemir: Başbakan istedi, ortaklar kabul etti
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İSG’deki yatırımla 10 bin kişiye istihdam yarattıklarını ve kamuya 3 milyar 330 milyon euro aktarılacağını ifade etti. Havalimanının 20 yıllık işletme hakkını 1 milyar 932 milyon euro karşılığı 1 Mayıs 2008’de devraldıklarını ve hemen inşaata başladıklarını anlatan Özdemir şunları söyledi: "Dünya krizdeyken biz bu yatırım yaptık. İnşaatın 30 ayda bitmesi planlanıyordu. Ancak Başbakan Erdoğan 18 ayda tamamlanmasını rica etti. Ortaklarımız GMR Infrastructure (GMR) ve Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) bu ricayı kabul etti. 430 bin metrekaresi kapalı toplam 500 bin metrekarelik inşaat 18 ayda bitti."

Dev şantiye kuruldu
Yeni terminal 7.5 şiddetindeki depreme dayanıklı yapıda inşa edildi. İnşaattda yaklaşık 7 bin işçi çalıştı. 27 bin ton çelik, 280 bin metreküp beton, 64 bin metrekare granit kullanıldı. 122 adet klima santralı kurduldu. 70 bin metrekare hava kanalı, 164 bin metre borulama, 1.5 milyon metrekare kablolama yapıldı. Kapasitesi 50 milyon Havaalanı 50 milyon yolcuyu ağırlayabilecek şekilde tasarlandı. 4 bin 718 araç ve 72 otobüs kapasiteli katlı otopark yapıldı. Limanda 128 odalı otel, VIP binası ve apron manzaralı CİP bölüm bulunuyor. Terminal binası içerisinde 112 check-in ve 24 adet self check-in kontuarı var. 8 bin metrekarelik yeme ve içme, 5 bin 500 metrekarelik ticari alan ve 5 bin metrekarelik duty free alanı bulunuyor. 8 geniş, 16 orta gövdeli uçağa eşzamanlı hizmet verecek çoklu uçak park sistemi de devreye girecek.