Basın
Basında Limak
2009
Sabiha Gökçen gün sayıyor

Sabiha Gökçen gün sayıyor

Milliyet / 08.10.2009
YILLIK YOLCU KAPASİTESİ 25 MiLYONA ÇIKACAK
Şu anda havalimanında 42 havayolu ile 65 noktaya uçuş gerçekleştiriliyor. Yıllık 5.5 milyon kişi olan Sabiha Gökçen Havalimanının yolcu kapasitesi, dış hatlar terminalinin 29 Ekim de açılmasıyla birlikte 25 milyona çıkması’’ planlanıyor.

Limak Holding, GMR Infrastructure ve Malaysia Airports Holdings Berhad ortaklığında kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. (ISG), 25 milyon yolcu kapasiteli yeni dış hatlar terminali ve ek tesislerini hizmete açmak için gün sayıyor.

29 Ekim’de açılması planlanan dış hatlar terminalinin inşasının çoğunluğu tamamlandı. 3 bin kişinin dış hatlar terminalinin açılması için yoğun bir şekilde çalıştığını belirten proje yetkilileri, bu tarihe yetiştirmek için betonarme olarak planlanan projeyi çeliğe çevirdiklerini ifade etti. Yeni dış hatlar terminali ve ekleri projesinin çevre dostu ve uluslararası normlarda tasarlandığını kaydeden yetkililer, terminal inşası için 336 milyon euro’luk proje finansmanı kredisi sağladıklarım belirttiler.

ISG, 2008 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı’mn mevcut terminallerinin işletme hakkının yanında otopark işletmesi, yer hizmetleri, kargo, uçak yakıt ikmal operasyonları ve havalimanı oteliyle CIP VIP tesislerinin 20 yıllık işletme hakkını 1 milyar 932 milyon euro’ya devralmıştı.