Basın
Basında Limak
2009
Musluklar açıldı, kredi yağmuru başladı

Musluklar açıldı, kredi yağmuru başladı

Star / 02.09.2009
Krizin etkilerinin azalmasıyla kredi muslukları açıldı. İş Bankası ve Yapı Kredi enerjiye kredileri artırırken, Halkbank kredi faizini düşürdü. Ziraat tarıma desteği artırdı. Vakıfbank İZTO ile protokolünü yeniledi

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, enerji üretimine yönelik kullandırdıkları fonlar açısından, taahhüdüne girilmiş projeler dahil altı ay içinde 1.65 milyar dolar seviyelerine çıkacaklarını söyledi. Limak Holding ile İş Bankası ve Yapı Kredi arasında yapılan kredi anlaşmasıyla ilgili toplantıda konuşan Özince "Taahhüdüne girilmiş projeler de dikkate alındığında 6 ay içinde 1.65 milyar dolar seviyelerine çıkacağız. Yaklaşık 300 milyon dolar taahhüt edilmiş enerji finansmanı işimiz var" dedi. Özince enerji projelerinin şu anda İş Bankası’nın önceliği olduğunu söyledi.

KÂRA DEĞİL, SERMAYEYE BAKARIZ
’Bankalar krizde kredi konusunda daha hassas olacak’ denildiğinde bunun, ’kredi vermeyecekler’ şeklinde algılanmaması gerektiğini belirten Özince "Bu, bankalar daha iyi seçecekler demek. Bankalar olarak kredi verirken kâr değil, özvarlığa, sermayeye bakarız" dedi. Özince, Limak ile imzalanan kredi anlaşma çerçevesinde, aralık ayından bugüne projenin finansmanı için 102 milyon doların üzerinde kredi sağladıklarını, toplamda sağlayacaktan finansmanın ise 175 milyon dolar olacağını söyledi. Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkahn da "İnşallah yağan yağmurlar o barajlara dolacak, memleketin refahına birikecek, dolarlar olarak geri dönecek" dedi.

GECİKMİŞ BİR TÖREN OLDU
Özince projenin şu anda bir bölümünün yapılmış olduğunu, bu sebeple imza töreninin gecikmiş bir tören olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Bu nedenle İş Bankası adına bir eksi€imiz olduysa kredilendirilen firmadan özür diliyorum. Enerji Bakanlığı ve Limak zaten bu projeye çok önceden başlamışlar ancak bankalar en sert söylemlerin yapıldığı, kredileri geri çağrılıyor dendiği zaman Kasım 2008’de bu krediye dahil oldu." Limak’a İş Bankası ve Yapı Kredi tarafından verilen 350 milyon dolarlık kredi, Siirt Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Baraj’ı ve hidroelektrik santralinin (HES) yapımında kullanılacak. 466 milyon dolarlık bir yatırım olan baraj ve santral için sağlanan kredi 4 yılı geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeyle ödenecek. Aralık 2010’da enerji üretmesi hedeflenen Alkumru HES’in yılda yaklaşık 1 milyar kilovat saat enerji üretmesi bekleniyor.

’Kredi aldık diye utandık’
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Alkumru Barajı ve Hiroelektrik Santrali’nin Siirt ve bölge ekonomisine 3 yıllık inşaat süresince 50 milyon dolarlık bir değer sağlayacağını söyledi. Tesisin inşaat döneminde 2 bin kişiye doğrudan 10 bin kişiye dolaylı istihdam sağladığını belirten Özdemir, krize rağmen bu proje için İş Bankası ve Yapı Kredi’den 350 milyon dolarlık krediyi ’uygun koşullarda sağladıklarını belirterek, "Projeye öz sermaye ile başladık. Kredi başvurusu yaptığımızda dünyada kıyametler kopuyordu. Bu nedenle de krediyi aldığımızı en yakınlarımıza bile utancımızdan söylemedik" dedi. Özince, baraj için bugüne kadar 102 milyon dolar kaynak sağladıklarını söyledi.