Basın
Basında Limak
2009
Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir: ’Sürdürülebilir turizmin yaygınlaştırılması şart’ dedi

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir: ’Sürdürülebilir turizmin yaygınlaştırılması şart’ dedi

Cumhuriyet / 11.11.2009
Dört mevsim turizm
’Türkiye bir turizm ülkesi, turizmin her çeşidini bulunduğu coğrafyada barındıran dünya üzerindeki ender ülkelerden. Bu zenginliğin dört mevsime yayılarak sosyal ve ekonomik kazançların arttrılması için yapılacak çalışmalar için geç kalmış sayılmayız.’

Sanayi, inşaat ve turizm konularında çalışan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Türkiye turizm alanında yılın on iki ayında çalışma yapabilecek konumdadır. Gerekli önlemleri alarak mutlaka yararlanılacaktır, nitekim küresel ekonomik krize rağmen Türk turizmi bundan en az zararla çıkmasını bildi" dedi.

Özdemir, kürsel krizin turizme etkisi konusundaki sorularımızı şöyle cevaplandırdı:
- Şimdi, dünya coğrafyasındaki yerimiz ve dinlerin buluştuğu bir ülke olarak, üç tarafımızı saran denizleri ve Türkiye’de yaşanan dört mevsim içinde yaz, kış ve bahar aylarının değişik güzelliklerini bir araya getirdiğimiz zaman Türkiye’nin turizm ülkesi olduğu ortaya çıkar. Bütün özellikleri taşıyan ve barındıran ülke sayısı iki elin parmak sayısını geçmez.

Çok yakın zamanlara kadar ülkemize gelen turist sayısını bir milyon, iki milyon konuşurken, bugün 20 milyonu geçen bir turist sayısına kavuştuk. Buna karşın bizim rakiplerimiz olan Mısır, italya, Yunanistan, Fransa, ispanya ekonomik krizden ciddi ve çok büyük bir şekilde nasiplerini alırken en az etkilenen ülke Türkiye oldu. Daha açık deyimle Türkiye’ye 2009 yılında gelen turist sayısında azalma olmadı. Dünyamızı saran küresel kriz bizi, fiyatlar yönünden de, gelen turist sayısı açısından da etkilemedi.

Turizm açısından bir başka yöne, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına 2023 yılına bakalım. Ana hedefler var, nüfusumuz şu kadar olacak diyorlar. 2023 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısının 50 milyon olacağı belirlenmiş sanki, bu hedeflere nasıl var›lacak?

Türkiye’de bir Antalya gerçeği var. Son zamanlarda Antalya bölgesine inanılmaz yatırımlar yapıldı, birçok otel ortaya çıktı. Antalya bugün gerçekten dünyanın önemli turizm merkezlerinden birisidir. Şimdi sıra diğer bölgelere geldi inancındayım. Antalya bugün tesis bakımından doludur. Sıra diğer bölgelere, Bodrum’a, Ege bölgesine, Hatay, Mersin kıyılarına geldi. Hâlâ Antalya üzerinde durulması doğru değildir, artık Antalya’nın kapasitesi doldu. Hatay’dan başlayarak Adana, Mersin, Dalaman. Marmaris, Bodrum, Didim, Çanakkale tarafı işlenmemiş, Trakya’nın kıyılarında hiçbir turizm hareketi yok, hele Karadeniz bölgesinde hiçbir şey yok, buralara el atılması gerekli. Elbette bu da yetmez, Türkiye’de çeşitli dinlerin yaşadığı bir Anadolumuz ve tarihi miras kültürümüz var. Ama bugüne dek kültür ve inanç turizmine yeterince ilgi gösterilmedi. Yapılan sadece deniz kenarına bir otel işte bizdeki turizm bu kadar.