Basın
Basında Limak
2009
Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, arkadaşımız Özlem Yılmaz’a şirketin hedeflerini anlattı

Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, arkadaşımız Özlem Yılmaz’a şirketin hedeflerini anlattı

Türkiye / 05.09.2009
Sunuş
Türkiye’nin başarılı şirketlerinden biri olarak ekonomimize hem iş gücü hem de kaynak aktarımı olarak ciddi değerler katan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, aynı zamanda bir Fenerbahçe aşığı. Fenerbahçe Spor Kulübünün 2. Başkanı ve Basın Sözcüsü...

İşten çıkarmanın içinde bulunduğumuz dönemde bir faydasının olacağına inanmadığını söyleyen Nihat Özdemir, "Bu aksine moralleri bozarak genel çalışma ortamına zarar verecek ve verimsizliğe neden olacaktır. Biz, bu günümüze; aynı hedefe yürüdüğümüz, bize gönülden bağlı çalışanlarımız sayesinde geldik ve kendileri ile kolay kolay vedalaşamayız" diyebilen yüce gönüllü, kararlı, sabırlı ve kriz döneminde dahi çevresine moral aşılayan Türk liderlerimizden birisi. Nihat Bey ile enerji, turizm, inşaat, çimento, gıda, altyapı, havalimanı işletmeciliği alanlarındaki yatırımlarını ve hedeflerini konuştuk...

Tüm şirketlerinde yönetim ilkesi olarak optimum bütçe ve kadro ile çalışmaya dikkat ettiklerini söyleyen Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Buna rağmen kriz ortamında ilave tasarruf tedbirleri de uyguluyoruz. Harcamalarımızı tek tek mercek altına aldık. Giderlerimizi azaltmaya çalışıyoruz. Bu sayede de kimseyi işten çıkarmamayı ve maaşları düşürmemeyi sağlayabiliyoruz. İşten çıkarmanın içinde bulunduğumuz dönemde bir faydasının olacağına inanmıyorum; aksine moralleri bozarak genel çalışma ortamına zarar verecek ve verimsizliğe neden olacaktır. Biz bugünümüze aynı hedefe yürüdüğümüz bize gönülden bağlı çalışanlarımız sayesinde geldik" diye konuştu.

2009 yılında kriz döneminde hayata geçirdiğiniz, yatırım yaptığınız projeleriniz nelerdir?

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a Basra körfezinden su getirmek için yapılan bir proje. Dünyanın en büyük su boru hattı projelerinden bir olan bu projede MNG - Limak ortaklığı ile yer alacağız. Projenin takribi tutarı 450 milyon dolar, uzunluğu ise yaklaşık 1000 kilometre. Bu projede başarılı olursak - ve inşallah başarılı olacağız - bu hem Türk firmalarının bu ülkedeki ve dünyadaki itibarını artıracak hem de bundan sonra çıkacak olan birçok projede Türk firmalarına öncelik tanımada önemli bir rol oynayacak. Bu projedeki misyonumuzun bilincindeyiz ve projeye büyük önem veriyoruz.

Gözümüz özelleştirmede

2009 yılının Limak için önemli bir sene olacağını söyleyen Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Krizlerin gölgesinde başladığımız bu yıla, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz" dedi. İçinde bulundukları stratejik sektörlerden dolayı uzun vadeli düşünen bir grup olduklarını dile getiren Nihat Özdemir, "Bu kapsamda hayırlısı ile 31 Ekim 2009 tarihinde Sabiha Gökçen’in 25 milyon yolcu kapasiteli yeni terminalini işletmeye alacağız. Ankara’daki ilk butik şehir oteli yatırımımızdan sonra şehir oteli yatırımlarımızı İstanbul Kavacık‘ta, bu yıl başlatmış olduğumuz otel yatırımı ile devam ettireceğiz. Ayrıca Yalova’da bir termal otel yapıyoruz. Kıbrıs’ta ise büyük bir tatil köyü ve otel projemiz devam etmekte. Yalova’daki otelimizi 2010 yılı şubat ayında, Kavacık’ı ise 2010 ağustos ayında açmayı hedefliyoruz. Kıbrıs ise 2011’de açılacak" diye konuştu.

YATIRIMLAR HIZ KESMEYECEK
Enerji sektöründe başladığımız yatırımlarımıza hızla devam edeceğiz; yeni yatırım fırsatlarını ve özelleştirme idaresinin yapacağı dağıtım ihalelerini takip edeceğiz. Şu anda yatırımı devam eden 9 hidroelektrik santralimiz, işletmede ise 3 HES’imiz bulunuyor. Portföyümüzdeki 12 adet santral projesini tamamladığımızda yaklaşık 1200 megavatlık kurulu güç ve 4.3 milyar kilovat saatlik yıllık enerji üretimimizle, hidroelektrikte Türkiye’nin en büyük üç grubundan biri olacağız. Bu projelerin en büyüğü olan 267 MW gücünde ve 1 milyar kilovat saat enerji üretecek olan Alkumru HES’de ilk enerji üretimi 2010 Aralık’ta başlayacak.

Kötü günler geride kaldı

2010’un umut verici olduğunu söyleyen Nihat Özdemir, "Dünyanın global krizi geride bıraktığını düşünüyorum. En kötü günler geride kaldı; ama dünyada düzelmenin ve iyileşmenin zaman alacağını düşünüyorum. Düzelme bir anda olmayacak, bir süreç içinde olacak. Türkiye’nin bu krizi en az zararla geriye bıraktığına inanıyorum. Güçlü Türk ekonomisi ve güçlü bankacılık sistemi sayesinde Türkiye bu krizden çok daha az etkilendi. Dolayısıyla her geçen gün çok daha iyi olacak. Ayrıca krizin en büyük belirtisi olan işsizlik krizde tepe noktaya ulaştı, bundan sonra azalacağını düşünüyorum" dedi.

"3. köprüye talibim" dediniz.... Bu konudan bahsedebilir miyiz?

Biz İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir otoyolu işine dörtlü çok kuvvetli bir grup kurmak suretiyle teklif vermiştik ve ne yazık ki kazanan teklif bizimki olmadı. Çok güçlü bir gruptu, çok iyi hazırlandık ihaleye ama kısmet değilmiş. Aynı şekilde üçüncü köprü projesine de güçlü yerli ve yabancı firmalardan oluşan bir konsorsiyum meydana getirerek talip olmak istiyoruz.

Kapasiteyi artırıyoruz iki yıl yoğun geçecek
2009 Aralık’ta 84 Megavatt kurulu gücündeki ve 325 milyon kilovat saat elektrik üretecek olan Uzunçayır HES projesini devreye aldıklarını söyleyen Nihat Özdemir şöyle konuştu:"Çimentoda, Mardin Derik’te öğütme ve paketleme tesisi yatırımı yapıyoruz. Yatırımımızı kasım ayında devreye alacağız. Urfa Çimento’da ise kapasite arttırıyoruz. Böylece 6 adet çimento fabrikamız olacak ve çimento kapasitemiz 7.5 milyon tona ulaşacak. Yani 2009 ve 2010 yılları bizim için oldukça yoğun geçecek. İnşaat sektöründe ise sadece Türkiye’de değil yurt dışında da çalışmalarımızı genişleterek sürdüreceğiz; Libya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde proje bakıyoruz. Suudi Arabistan projemizin yanısıra, 155 km ve 103 milyon dolar değerinde Pakistan’da yeni bir yol işi aldık. Hızla bu işe başlayacağız. Ayrıca Pakistan’da devam eden başka projelerimiz de var."