Basın
Basında Limak
2009
Limak kriz dinlemedi

Limak kriz dinlemedi

Cumhuriyet / 02.09.2009
Limak Enerji, Siirt Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santralı için Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi İle 350 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

Yapımına 2008’de başlanılan 466 milyon dolarlık projenin 2010 sonunda üretime geçmesi bekleniyor. 350 milyon dolarlık kredinin imza töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Kredi başvurusu yaptığımızda dünyada kıyametler kopuyordu. Bu nedenle de krediyi aldığımızı en yakınlarımıza bile utancımızdan söylemedik. Bugüne kadar sakladık" dedi.

Özdemir, Alkumru Barajı projesine kriz döneminde girmenin bölge ekonomisi ve enerji sektörü için önemli olduğunu kaydederek inşaat döneminde bölge halkından 2 bin kişinin doğrudan, 10 bin kişinin ise dolaylı yoldan istihdam edildiğini söyledi.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, enerji projelerinin birinci öncelikleri olduğunu ve hiçbir kısıtlamaları olmadığını belirterek "İş Bankası’nın bu tür toplam 17 projede finansmanı olduğunu ve yaklaşık 1.250 milyar dolarlık bir fon kullandırılmış olduğunu görüyoruz" dedi.

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın İse Yapı Kredi Bankası’nın, şimdiye kadar 3 bin 500 M W kurulu güce ulaşan enerji projelerinin firansmanmda yer aldığını açıkladı. Limak Holding, Alkumru Barajı için İş Bankası ve Yapı Kredi’den 350 milyon dolarlık kredi aldı. Projenin tamamlanmasıyla yaklaşık 1 milyar kilovatsaatlik elektrik üretimi gerçekleştirilecek.