Basın
Basında Limak
2009
Limak Holding iki bin kişiyi istihdam ediyor

Limak Holding iki bin kişiyi istihdam ediyor

Akşam / 09.08.2009
CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, açılışı geçtiğimiz yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Bitlis’in ilk ve tek sanayi tesisini, 1. yıldönümünde ziyaret etti. Ek tesisleriyle birlikte toplam 90 milyon TL’ye mal olan Limak Bitlis Çimento üretim tesisindeki mevcut 400 bin ton üretimin kısa sürede l milyon tona ulaşması hedefleniyor. İnşaat, turizm, enerji, çimento, gıda ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen gruplarından Limak Holding’in, beşinci çimento fabrikası yatırımı olan tesis, Bitlis’in ilk ve tek sanayi yatırımı olma özelliği taşıyor.

100 MiLYON DOLARLIK YATIRIM
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir; "Şu anda direkt olarak 82 kişiyi, dolaylı olarak ise yaklaşık 2 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Tesisimizi entegre bir fabrikaya dönüştürmek için gerekli çalışma ve sondaj faaliyetlerimizi sürdürüyoruz ve gerekli arazi alımlarımızı tamamladık" diye konuştu. Nihat Özdemir, Mardin Derik’teki çimento fabrikasının yapımına hızla devam edildiğini, ayrıca çimento kapasite artırımı için bu yıl 100 milyon dolarlık ek kapasite yatırımı yapılacağını da ekledi.

İlk 500 şirket arasında
Limak Şirketler Grubu son 5 yıl içerisinde çimento fabrikalarının kapasitesini 900 bin ton/yıl seviyesinden 5.1 milyon ton/yıl seviyesine çıkarttı. Limak Çimento Sanayi ve Ticaret, 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 170. sırada yer aldı. Limak Çimento’nun Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır Ergani, Siirt Kurtalan ve Bitlis’te tesisleri bulunuyor. Yüzde 100 kapasite ile çalışan tesislerdeki yatırımların bedeli 1.5 milyar doları buluyor, üretimin yüzde 40’ı Irak ve Suriye’ye ihraç ediliyor.