Basın
Basında Limak
2009
İşçi çıkarmayı düşünmüyoruz

İşçi çıkarmayı düşünmüyoruz

Capital / Ocak 2009
2009 zor bir geçiş yılı olacak. Her ülke ekonomisi küresel finansal krizden az veya çok elbette etkilenecektir. Türkiye’nin ihracata dayalı bir ekonomi politikası izlediğini ve ihracat için de ithalata bağımlı olduğunu kabul edecek olursak Türkiye’nin de az çok küresel ekonomik krizden etkilenmesi kaçınılmazdır. Türkiye’nin diğer ülkelere oranla krizlere daha hazırlıklı yakalandığını unutmamalıyız. 2001 finansal krizinden gerekli dersleri çıkarması nedeniyle bugün Türkiye daha istikrarlı ve güçlü bir finansal yapıya sahiptir. Gelecek yıl pek çok dünya ülkesinin genelinde büyümeler negatif olacaktır. Fakat ben kişisel olarak Türkiye’nin büyüme hızının negatife düşeceğine inanmıyorum. Ne yazık ki Türkiye’de finansal krizden ekonomik faaliyetlerin azalması, büyüme oranlarında düşüş, işsizliğin artması biçiminda etkilenecek. Yaşadığımız daralmayı her birimiz üzerimize düşen tedbirleri alarak aşacağız soğukkanlılığımızı ve çalışma azmimizi kaybetmemeliyiz.

2009’da yatırım planlarımızda bir öncelik sıralaması yaptık, enerji yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. 2010 ve 2011’de devreye alacağımız santrallerimiz var, yatırımlar hızla ilerliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal inşaatı da bu sene sonunda bitecek. Yolcu artışına ancak yeni terminalle cevap verebiliyoruz. Diğer yatırımlarımızı bekleye aldık. 2009’daki gelişmelere göre tekrar değerlendireceğiz.

Tüm şirketler grubumuzda yönetim ilkesi olarak, her zaman optimum kadro ve bütçe ile çalışmaya dikkat ederiz. Buna rağmen kriz ortamında da ilave tasarruf tedbirleri uyguluyoruz, işten çıkarma yapmadık, bu yola da gitmek istemiyoruz, harcamaları tek tek mercek altına aldık. İşten çıkarmanın şirket karlılığına büyük bir katkısı olacağını inanmıyorum. Bilakis morali bozacaktır. Biz uzun vadede bize bağlı çalışanlarımız sayesinde bu noktaya geldik, o yüzden böyle devam etmek istiyoruz.

2009’da doları 1,70. Euro’yu 2.00 TL bekliyorum.